Kā ziņo BBC, šis ir pirmais pētījums, kas izvērtē visu šobrīd zināmo kafijas augu stāvokli un izplatību. Šobrīd cilvēkiem ir zināmas 124 kafijas augu sugas, bet 60% no tām jau tagad atrodas uz izmiršanas robežas. Interesants fakts, kuru, kā norāda pētnieki, visticamāk nezina daudzi kafijas cienītāji, ir, ka dzeramās kafijas ražošanai tiek izmantotas tikai divas kafijas augu sugas - Coffea Arabica un Coffea robusta.
Pārējās sugas netiek kultivētas šādiem mērķiem un pārsvarā aug savvaļā, bet, kā ar visiem augiem, tie pilda būtisku lomu Zemes ekosistēmā, tāpēc arī to izzušana nevar tikt uztverta vienaldzīgi.
Tāpat zinātnieki norāda, ka savvaļas dzeramo kafijas pupiņu augi tiek izmantoti, lai iegūtu sēklas, kuras tad tiek izmantotas industriālai audzēšanai. Proti, savvaļas sugas, kā liecina dati, lielā mērā uztur globālo kafijas apriti. Viens no pētījuma autoriem - doktors Ārons Deiviss - norādījis, ka bez savvaļas augiem pieejamais kafijas apjoms ievērojami saruktu.
Iespējams, vēl satraucošāks fakts ir, ka Arabica pupiņas, kas ir visvairāk izplatītais kafijas pupiņu veids, arī ir apdraudēta un globālās sasilšanas rezultātā šo pupiņu pieejamība līdz 2088. gadam varētu sarukt par 50%. Šīs kafijas pupiņas savvaļā aug Etiopijā, un zinātnieki mudina valsti pievērst lielāku uzmanīgu ilgtspējīgas saimniekošanas principiem.
BBC skaidro, ka šobrīd 45% kafijas augu sēklu nav noglabātas starptautiskajās sēklu bankās, jo, kā citi tropiskie augi, to sēklas nepārcieš sasaldēšanas procesu.
BBC?