Decision just taken to establish the EU naval operation to disrupt the business model of smugglers and traffickers networks in Mediterranean
— Federica Mogherini (@FedericaMog) May 18, 2015
Operācijas norise tiks sadalīta trīs fāzēs - informācijas ievākšana par kontrabandistiem un to darbību; kontrabandistu laivu atrašana un inspekcija; kontrabandistu laivu iznīcināšana, ja tas nepieciešams.Iecerēts, ka operācijas realizēšana varētu sākties jau jūnijā. Operācijas vadības centrs būs Romā, to komandēs Itālijas flotes admirālis Enriko Kredentino, kuram jau ir pieredze, vadot ES pretpirātisma operāciju pie Somālijas krastiem.
Līderību rezolūcijas izstrādē ANO Drošības padomē, kas dotu ES likumiskas pilnvaras pret cilvēku kontrabandistiem lietot militāru spēku, uzņēmusies Lielbritānija.
Savukārt Lībijas starptautiski atzītā valdība noraidījusi jebkādu militāru operāciju pret cilvēku kontrabandistu laivām un kuģiem, ziņo aģentūra AFP.
Šogad, cenšoties šķērsot Vidusjūru, lai sasniegtu Eiropas krastus, dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā 1800 nelegālie migranti. Migrantu kontrabandistu organizētajos reisos desmitiem un simtiem cilvēku tiek vesti pārblīvētās laivās, kuras nereti ir kritiskā tehniskajā stāvoklī.
ES jārisina arī jautājums, kur izmitināt bēgļus, kuriem vai nu pašu spēkiem vai glābēju kuģos izdodas šķērsot Vidusjūru un sasniegt Eiropu. Aizvadītajā nedēļā Eiropas Komisija iepazīstināja ar pretrunīgi vērtēto ES migrācijas rīcības plānu, lai 28 ES dalībvalstīs izvietotu bēgļus un patvēruma meklētājus, kas masveidā nepiemērotos peldlīdzekļos šķērso Vidusjūru un nonāk Dienvideiropā. EK visām dalībvalstīm grib noteikt obligātas bēgļu uzņemšanas kvotas, lai izbeigtu nevienmērīgu migrantu sadali ES.
Kvotu sistēma izraisījusi asas debates bloka dalībvalstu vidū. Ideju atbalsta dalībvalstis, kuras jau tagad uzņem lielu skaitu bēgļu (Itālija, Grieķija), bet pret ir valstis, kurās sabiedrībā populārs ir pretimigrantu noskaņojums, piemēram, Lielbritānija.
(papildināta visa ziņa; pievienota 6.rindkopa)