Protesti Gruzijā sākās līdz ar valsts parlamenta vēlēšanām, kas notika šā gada 26. oktobrī, un valsts Centrālā vēlēšanu komisija par to uzvarētāju atzina līdzšinējo valsts galveno varas partiju, miljardiera Bidzinas Ivanišvili savulaik izveidoto un vadīto Gruzijas sapni. Tas saņēma 89 no kopumā 150 valsts parlamenta deputātu mandātiem. Šīs arī bija pirmās vēlēšanas, kas notika saskaņā ar 2017. gadā apstiprināto balsošanas kārtību. Iepriekš Gruzijā balsot varēja pēc jauktas sistēmas, taču tagad – tikai pēc partiju sarakstiem, deputātu mandātus proporcionāli sadalot starp tiem politiskajiem spēkiem, kas pārvarējuši 5% barjeru. Gruzijas sapnis saņēma 53,93% balsu.
Kāpēc notikumi tālāk attīstījās tik saasināti, un kādus nākotnes scenārijus tie varētu iezīmēt?
Nozagtie rezultāti
Vispirms neliela atkāpe, atgādinot, kā viss sākās un eskalēja. Saskaņā ar oficiālajiem vēlēšanu rezultātiem 5% barjeru pārvarēja vēl četras prorietumnieciskās opozīcijas partijas, saņemot kopumā 61 deputāta mandātu. Taču visas četras šīs partijas atteicās atzīt vēlēšanu rezultātus, pasludinot tos par viltotiem, atteicās pieņemt deputātu mandātu un aicināja savus atbalstītājus uz protestiem. Opozīcijas partijas un vēlāk protestētājus atbalstīja arī prorietumnieciskā Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, paziņojot, ka atbalsts prorietumnieciskajām partijām bijis 52% un ka vēlēšanu rezultāti ir nozagti.
Tiesa, nekādu pārliecinošu pierādījumu, kas apstiprinātu viņu vārdus, opozīcija publiskot nespēja, pamatā atsaucoties tikai uz aptauju rezultātiem, kas Gruzijā arī iepriekš vienmēr bijuši ievērojami atšķirīgi un, visticamāk, atkarīgi no aptauju veicēju simpātijām. Taču atsevišķi eksperti pieļauj, ka manipulācijas varētu būt notikušas aptuveni ar 10% vēlētāju balsu, norādot, ka atbalsts Gruzijas sapnim, salīdzinot ar 2020. gadu, oficiāli ir palielinājies vairāk nekā par 150 tūkstošiem vēlētāju, un, ja arī ne visas, tad daudzas no tām varētu būt viltotas. Pārliecinošu pierādījumu arī tam gan nav, bet varas partijas atbalstītāji šo argumentu atspēko ar apgalvojumu, ka Gruzijas sapnis izvērsa ļoti vērienīgu priekšvēlēšanu kampaņu, būtībā mobilizējot visus savus iespējamos atbalstītājus.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 20, decembra, 2024. - 2. janvāra, 2025 numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!