Cilvēktiesību advokāts Vans Cjuaņdžans ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka policija liegusi viņam un sievai bez pavadības atstāt dzīvokli Pekinā.
"Viņi mums tieši pateica, ka ir divi iemesli. Viens ir ASV demokrātijas samits, un viņi arī bažījās, ka mēs piedalīsimies Pasaules cilvēktiesību dienā," teica Vans, kurš pērn tika atbrīvots pēc četrarpus gadus ilga cietumsoda izciešanas.
ASV prezidents Džo Baidens ceturtdien organizēja virtuālu samitu, uz kuru bija uzaicinātas vairāk nekā simt valstis, tomēr Ķīna nebija to vidū.
Pekinas policija nav komentējusi aktīvista apgalvojumus
Tikmēr cilvēktiesību aktīviste un ieslodzītā advokāta Jui Veņšena sieva Sjui Jaņa savā verificētajā Twitter kontā paziņojusi, ka vairāki cilvēki liedzot viņai atvērt savas mājas durvis, jo viņai esot jāpaliek mājās līdz piektdienas vakaram.
Personīga ierašanās liegta visiem Ķīnas aktīvistiem, kuri piektdien bija uzaicināti uz Eiropas Savienības (ES) organizēto Cilvēktiesību dienas pasākumu.
ES delegācija Ķīnā piektdien nosodījusi pilsonisko un politisko tiesību "sistemātisku pārkāpšanu".
Paziņojumā tā norādījusi uz plašu minoritāšu pārstāvju aizturēšanu Siņdzjanas provincē, kā arī uz informāciju par ieslodzīto orgānu izmantošanu. ES delegācija aicinājusi Ķīnu rūpīgi pārbaudīt šos apgalvojumus un nekavējoties atbrīvot politieslodzītos.
ANO Cilvēktiesību diena tiek atzīmēta katru gadu 10.decembrī.
Kopš 2012.gadā pie varas nāca pašreizējais Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins, Pekina ir krasi ierobežojusi pilsoniskās brīvības, aizturot vai novērojot simtiem cilvēktiesību advokātu un aktīvistu.