"Mēs nebūsim klāt inaugurācijas pasākumā, mēs nevēlamies, lai traģēdija transformētos karnevālā," sarunā ar AFP saka Egle Poseti, kuras māsa ar vīru un diviem bērniem gāja bojā vienā no lielākajām civilajām katastrofām Itālijas vēsturē. "Jūs varat organizēt lielus svētkus, ja nojaucat vecu tiltu un uzbūvējat tā vietā jaunu, nevienam nezaudējot dzīvību."
Džordžo Robjano, kurš katastrofā zaudēja brāli, viņa sievu un astoņus gadus veco dēlu, intervijā BBC norāda uz memoriālā zem tilta iegravētajiem bojāgājušo vārdiem: "Mums nav ko svinēt jaunā tilta atklāšanā. Tas ir uzcelts uz mana brāļa, mana brāļadēla, mana brāļa sievas un vēl 40 cilvēku asinīm."
Vecais Morandi tilts tika uzskatīts par arhitektūras un celtniecības pērli, kad tas tika atklāts 1967. gadā.
Taču pēdējās desmitgadēs tas netika pienācīgi kopts, un pat dārgie remonti nespēja novērst celtniecībā izmantoto materiālu koroziju. Tilta daļas nobrukšana vētras un lietus laikā pirms diviem gadiem kļuva par simbolu Itālijas novecojušās infrastruktūras problēmām.
Pašlaik vēl notiek izmeklēšana pret uzņēmumu Autostrade, kas bija sabrukušā tilta uzturētājs, un vairākām par satiksmes infrastruktūras drošību atbildējušajām Transporta ministrijas amatpersonām. Paredzams, ka iepriekšējā izmeklēšana apsūdzībās par nolaidību, kas izraisījusi nāvi, tiks pabeigta oktobrī, un tiesas process sāksies nākamā gada sākumā.
Jaunā tilta arhitekts Pjano, kurš projektējis arī Pompidū centru Parīzē un Shard augstceltni Londonā, izteicies, ka jūt lepnumu par šo projektu, tajā pašā laikā "tilts ir dzimis no traģēdijas, un to nekad neaizmirsīs".
Tilts uzcelts tikai 10 mēnešos, celtniekiem strādājot bez brīvdienām pat Ziemassvētkos un Lieldienās. Tā dizains atgādina moderna kuģa korpusa elementus. Tiltā iebūvēti sensori, ar kuriem tiks kontrolēts celtnes stāvoklis, un tas aprīkots ar robotiem regulāras apkopes veikšanai. Uz tilta izvietoti divi tūkstoši saules enerģijas paneļu.