ES pārmetumu saraksts Turcijai pēdējā laikā izveidojies iespaidīgi garš. Tajā ir gan antidemokrātiskās un autoritārās tendences, kas sevišķi saasinājās pēc apvērsuma mēģinājuma Turcijā, gan Turcijas karadarbība pret kurdu spēkiem Sīrijas ziemeļos. Pagājušajā nedēļā ES Padome paziņojumā arī nosodījusi Turcijas rīcību, kas ierobežo ES dalībvalsts Kipras suverēnās tiesības dabas resursu ieguvē Vidusjūrā.
Savukārt Turcija izmanto ES nepieciešamību paturēt spēkā vienošanos nelegālās imigrācijas ierobežošanā, lai panāktu labvēlīgāku attieksmi pret sevi.
Intereses nepārklājas
Paredzams, ka Varnā pirmdienas samitā Turciju pārstāvēs prezidents Redžeps Tajips Erdogans un liela valdības delegācija, kurā būs arī ārlietu, ES lietu, ekonomikas un tirdzniecības ministrs. ES augstāko ierēdņu delegāciju vadīs Eiropadomes prezidents Donalds Tusks un Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers.
Turcijas laikraksts Hurriet Daily News pauž viedokli, ka ir grūti ticēt, ka Turcijas un ES attiecības pēc šī samita (iepriekšējais notika 2017. gada maijā) varētu nozīmīgi uzlaboties. Viens no galvenajiem iemesliem ir tas, ka īsti nepārklājas abu pušu intereses reģionālās un starptautiskās dienaskārtības jautājumos.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 26. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Ass