Grieķijas migrācijas ministrs Notis Mitaraki pavēstīja, ka valdība iesniegusi lūgumu Eiropas Komisijai (EK) un ES robežapsardzes aģentūrai Frontex par aptuveni 1500 "trešās valsts pilsoņu bez tiesībā uz starptautisko aizsardzību" tūlītēju atgriešanu Turcijā.
Saskaņā ar ES un Turcijas 2016.gada vienošanos, pateicoties kurai ievērojami samazinājās nelegālo imigrantu plūsma uz Eiropu, Ankara piekrita uzņemt atpakaļ migrantus, kam nav tiesību uz starptautisku aizsardzību. Apmaiņā pret to ES atvēlēja miljardiem eiro palīdzībai Turcijai migrantu izmitināšanai.
Turcijā ir ieradušies vairāk nekā 3,6 miljoni Sīriešu bēgļu.
Taču Ankara ilgstoši pārmetusi ES, ka tā nepilda savu vienošanās daļu.
"Eiropai jāizveido kopīgs mehānisms, lai risinātu šo problēmu ar jauno Migrācijas un patvēruma paktu, kā arī ieviešot nepieciešamos tiesiskos un darbības mehānismus rezultātu sasniegšanai," paziņoja Mitaraki.
Starp patvēruma meklētājiem, kuru lūgumi ir pārliecinoši noraidīti, 995 atrodas Grieķijas Lesbas salā, 180 atrodas Hijā, 128 Samā un 187 Kosā, atklāja Grieķijas Migrācijas ministrija.
2020.gadā Turcija uzņēma atpakaļ tikai 139 nelegālos imigrantus, un martā jaunā koronavīrusa pandēmijas dēļ procesu apturēja, skaidro Atēnas.
Mitaraki uzsvēra, ka Grieķija sagaida no Turcijas, ka tā aktīvāk ķersies pie vienošanās ievērošanas.
"Pirmkārt, lai novērstu laivu plūsmu no tās krastiem uz mūsu valsti un Eiropas Savienību, un otrkārt, lai pieņemtu atpakaļ migrantus," sacīja ministrs.
Eiropas Savienība decembrī paziņoja, ka atvelējusi Turcijai sešus miljardus eiro, ko tā prasīja sīriešu bēgļu uzturēšanai.
ES nauda paredzēta konkrētiem sociālajiem projektiem Turcijā un netiks izmaksāta tieši Turcijas valdībai.
Projektu ietvaros plānots uzlabot migrantu piekļuvi veselības aprūpes pakalpojumiem un dzīves apstākļus.