"Orbāna kungam nekavējoties ir nepārprotami jāpaziņo, ka viņa nodoms nav tāds, taču, ja viņa nodoms bijis tāds, tad būs cīņa," preses konferencē uzsvēra Junkers, uzsverot, ka Eiropas Savienības (ES) harta aizliedz nāvessoda piemērošanu bloka dalībvalstīs.
Kā ziņots, Orbāns otrdien nāca klajā ar aicinājumu sākt debates par nāvessoda atjaunošanu, norādot, ka pašreizējie sodi esot pārāk maigi.
"Jautājums par nāvessodu ir jāiekļauj Ungārijas dienaskārtībā," uzrunājot žurnālistus Pēčā, uzsvēra Orbāns.
Viņš norādīja, ka pašreizējie sodi par slepkavību, tostarp mūža ieslodzījums bez tiesībām uz apžēlošanu, nav pietiekami, lai atturētu no jauniem noziegumiem.
Ungārijas premjera izteikumi jau tajā pašā dienā izsauca asu neapmierinātību Briselē.
Kāds ES avots otrdien norādīja, ka gadījumā, ja Orbānam izdosies Ungārijā atjaunot nāvessodu, tad bloks var ierobežot zināmas Budapeštas tiesības, piemēram, balsstiesības Eiropadomē.
"Visi tagad ir mobilizēti pret Orbānu, tāpēc tas nenotiks," izteicās avots, kas vēlējās saglabāt savu anonimitāti.
Orbāns ar savu paziņojumu nāca klajā pēc kādas jaunas sievietes nesenās slepkavības veikala aplaupīšanas laikā netālu esošajā Kopošvārā, kas piesaistīja skaļu mediju uzmanību visā valstī.
Tajā pašā laikā nesenās aptaujas liecina, ka sākusi mazināties Orbāna vadītās konservatīvās partijas Fidesz popularitāte, kamēr atbalsts galēji labējai partijai "Kustība par labāku Ungāriju" (Jobbik) sācis augt.
Orbāns, kas tiek apsūdzēts arvien pieaugošā autoritārismā, pēdējā laikā sācis arī aktīvāk vērsties pret imigrāciju, un pagājušajā nedēļā viņš paziņoja, ka Eiropas Savienības (ES) normas šajā jomā ir "stulbas".
Ungārijas valdība pagājušajā nedēļā izsludināja "sabiedriskās konsultācijas" par imigrāciju, tostarp izvirzot jautājumu, vai patvēruma meklētājiem jāliek strādāt.
Nāvessoda atjaunošanu jau sen atbalsta Jobbik, kas kļuvusi par otro populārāko partiju Ungārijā un šomēnes pirmo reizi izcīnīja parlamenta deputāta vietu vienmandāta vēlēšanu apgabalā, ar nelielu balsu vairākumu pārspējot Fidesz kandidātu.
Ungārija atcēla nāvessodu pēc komunistiskā režīma likvidācijas 1990.gadā, un saskaņā ar iestāšanās protokolu ES tai nav tiesību to atjaunot.
Vēl ceturtdien Eiropadomes prezidents Donalds Tusks, mudinot Indonēziju atteikties no augstākā soda mēra izpildes grupai narkotiku kontrabandistu, no kuriem vairums ir ārvalstnieki, uzsvēra, ka ES "pilnīgi iebilst pret nāvessodu".