Bilotaite nosūtījusi vēstules saviem kolēģiem Eiropas Savienības (ES) valstīs un Šengenas zonas valstīs, kā arī ES iekšlietu komisārei Ilvai Jūhansonei.
"Mūsu kopīgā nostāja pret šīm rezolūcijām ir ārkārtīgi svarīga, lai aizsargātu Interpola pamatvērtības un principus. Es aicinu izveidot plašāku demokrātisko valstu aliansi, kas iebilstu pret Krievijas un Baltkrievijas priekšlikumiem, jo mūsu vienotie centieni ir būtiski, lai nodrošinātu Interpola uzticamību un politisko neitralitāti, kā arī efektīvu un pārredzamu cīņu pret starptautisko noziedzību," uzsvērusi Bilotaite.
Ministre aicina valstis balsot pret abiem rezolūciju projektiem vai arī izslēgt tos no Interpola Ģenerālās asamblejas darba kārtības.
Lietuvas Iekšlietu ministrija norāda, ka Krievijas iesniegtais rezolūcijas projekts par grozījumiem Interpola statūtos, kurā ierosināts, ka Interpola dalībvalstis var izbeigt savu dalību tikai pašas, ir pretrunā ar Ukrainas ierosināto un pagājušajā gadā Interpola Ģenerālajā asamblejā pieņemto rezolūciju.
Ukraina tolaik izvirzīja priekšlikumu izslēgt Interpola dalībvalstis, kas pārkāpj organizācijas noteikumus un principus. Pagājušā gada rezolūcijā Interpola darba grupai tika uzdots izvērtēt dalībvalstu izslēgšanas vai dalības apturēšanas juridiskos aspektus.
Ja Krievijas ierosinātā rezolūcija tiktu pieņemta, tā ne tikai būtu pretrunā ar iepriekšējo Ģenerālās asamblejas rezolūciju un joprojām notiekošo ekspertu grupas darbu, bet arī būtībā liegtu iespēju apturēt Interpola dalībvalstu pilnvaras, pat ja tās ļaunprātīgi izmanto savu dalību politiskos nolūkos un neievēro Interpola pamatvērtības.
Savukārt Baltkrievija, apgalvojot, ka pārbaudes termiņi ir pārāk ilgi, cenšas noteikt par pienākumu Interpolam pēc noteikta laika publicēt Interpola paziņojumus par meklētām personām, pat ja tie vēl nav pārbaudīti. Lietuvas iekšlietu ministre uzskata, ka tas negatīvi ietekmētu pārbaudi, ko veic Interpola ģenerālsekretariāts, un apdraudētu Interpola politisko neitralitāti.
Jautājums par Interpola politisko neitralitāti ir īpaši svarīgs Lietuvai, lai no politiski motivētas vajāšanas pasargātu tiesnešus, prokurorus un citas amatpersonas, kas strādāja pie 1991.gada 13. janvāra lietas.