Tajā norādīts, ka, saņemot lūgumu "obligātā kārtā uzņemt nenoteiktu papildu skaitu patvēruma lūdzēju", Lietuvai jāpauž "stingra, skaidra un nepārprotama valsts nostāja", ka tas nav iespējams.
Vienošanās tekstā teikts, ka Lietuva noteiktajā laikā izpildīs savas pašreizējās saistības divu gadu laikā uzņemt 1105 bēgļus.
Vienošanās iniciatore ir Darba partija, kas arī publiskojusi šo dokumentu, ko parakstījis Sociāldemokrātu līderis premjers Aļģirds Butkevičs un Eiropas Parlamenta (EP) deputāti, partijas "Kārtība un taisnīgums" un Darba partijas līderi Rolands Pakss un Valentīns Mazuronis.
Iekšlietu ministrs Toms Žilinsks ziņu aģentūrai BNS paudis viedokli, ka šī vienošanās "faktiski nepasaka neko jaunu", jo Eiropas Komisijas (EK) piedāvātais obligātais bēgļu sadales mehānisms vēl tikai tiek apspriests.
Kā norādījis ministrs, ko deleģējusi koalīcijas partija "Kārtība un taisnīgums", šādu priekšlikumu viņš Eiropas Savienības (ES) ministru sanāksmēs arī pašlaik neatbalsta. Paust šo nostāju viņu pilnvarojušas Seima komitejas.
"Faktiski tā ir vienošanās par to, kā vēl nav, kas nav nolemts, un tā patiesībā nepasaka neko," norādījis ministrs.
Tikmēr politologs Toms Janeļūns koalīcijas vienošanos sliecas saistīt ar Darba partijas priekšvēlēšanu stratēģiju pirms rudenī gaidāmajām Seima vēlēšanām.
Pēc viņa teiktā, sociāldemokrātiem šāda vienošanās nepavisam nav vajadzīga, jo Butkeviča valdībai nāksies skaidroties ES institūcijās, kādēļ Lietuva pieprasa lielāku atbalstu problemātiskajām nozarēm, bet negrib uzņemties solidāras saistības.
Viens no EK priekšlikumiem paredz, ka tad, ja tiktu izveidota obligātas patvēruma meklētāju uzņemšanas sistēma, par vienas personas neuzņemšanu būtu jāmaksā 250 000 eiro. Ierosināts arī gadījumā, ja kādā ES dalībvalstī pie bloka ārējām robežām ir pārāk daudz patvēruma meklētāju, sadalīt viņus pa dalībvalstīm pēc automātiskas sistēmas.
Saskaņā ar pērn pieņemto Eiropas Savienības bēgļu pārvietošanas programmu Lietuvai paredzēts divu gadu laikā uzņemt kopumā 1105 cilvēkus no tādām valstīm kā Sīrija, Irāka un Eritreja. Šobrīd Lietuvā jau dzīvo divas sīriešu un irākiešu ģimenes un viens laulāts pāris no Sīrijas, kopskaitā 11 cilvēki.