Spāņu medijs, nenoliedzot sadursmes, secinājis, ka daļa attēlu, kas izplatīti sociālajos medijos, sevišķi ārzemēs, nav uzņemti pagājušajā nedēļas nogalē, bet gan krietni senāk un citās Spānijas vietās.
Piemēram, attēls, kas cirkulēja sociālajos medijos, tajā skaitā arī ierakstos latviešu valodā, ar vīrieti, kuram ir pārsista galva, patiesībā ir uzņemts 2012. gadā. Tas ir pirmais attēls, kas parādās Google attēlu meklētāja, ja spāņu valodā ieraksta "vīrietis ar asiņojošu galvu" ("hombre cabeza sangrando" - spāņu val.)
Šāda manipulācija ar attēliem un video materiāliem mūsdienās kļūst arvien populārāka, līdzīgi gadījumi, kad tiek izmantoti citviet uzņemti vai mākslīgi radīti materiāli, pieredzēti gan ASV prezidenta priekšvēlēšanu laikā 2016. gadā, gan pēc Krievijas agresijas Ukrainā, gan arī par šķietamiem migrantu grautiņiem Vācijā, Zviedrijā un daudzviet citur. Eksperti norāda, ka līdz ar moderno tehnoloģiju attīstību šādi gadījumi kļūs vēl biežāki, tādēļ auditorijai un medijiem jābūt arvien uzmanīgākiem un kritiskākiem, izvērtējot saturu.
Spāņu medijs uzskaita virkni attēlu un video, kas ir "pārizmantoti", lai demonstrētu policijas brutalitāti Katalonijā, tā ir noticis ar kādu attēlu, kur redzams ievainots pusaudzis - arī tas ir uzņemts 2012.gadā.
Arī kāds video, kas sākotnēji publicēts 2012. gadā, kur redzams, kā policists pilnā pūļa kontroles ekipējumā uzbrūk cilvēkiem, ir pārpublicēts, maldīgi norādot, ka tas esot noticis 2017. gadā Katalonijas neatkarības referenduma ietvaros.
Kāds cits attēls ir izmantots, lai demonstrētu, kā policists uzbrūk invalīdam ratiņkrēslā, tomēr, kā norāda medijs, attēlā redzams, ka policists uzbrūk kādai citai personai.
Dažos attēlos izmantotas arī foto rediģēšanas programmas, lai radītu iespaidu, ka tās ir uzņemtas Katalonijā. Zemāk skatāma attēlu kolāža, kurā redzams, ka pūļa vidū ievietots Katalonijas karogs, kas patiesībā tur nebija.
Portāls Diena.lv jau vēstīja, ka Katalonijas gadījumu izmanto arī Krievija, lai destabilizētu Eiropu. Detalizēta Krievijas plašsaziņas līdzekļu analīze atklājusi, ka tie palielinājuši ar Kataloniju saistītu ziņu izklāstu spāņu, angļu, vācu un krievu valodās, lai sistemātiski atainotu Spānijas valdību un tiesu sistēmu kā vainīgos represijās valsts ziemeļaustrumu reģionos.
Labi, ka
Dienai
Europe correspondent