"Ungārijas vienpusējie lēmumi, arī šis, lai veicinātu vīzu izsniegšanu Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, ir pretrunā Eiropas Savienības vērtībām, solidaritātes principiem un līgumiem," Nausēda teica ziņu aģentūrai BNS.
"Tas, ka Ungārija atļauj agresorvalsts Krievijas un agresijā iesaistītās valsts Baltkrievijas pilsoņiem brīvi ceļot pa Eiropu, palielina drošības riskus Eiropā," piebilda Lietuvas prezidents.
Nausēda arī apšaubīja Pakšas atomelektrostacijas (AES) projektu Ungārijā. AES būvēs Krievijas valsts kodolenerģētikas kompānijas "Rosatom" un Baltkrievijas pārstāvji, kuri, strādājot Baltkrievijā, "nav spējuši nodrošināt Astravjecas atomelektrostacijas drošību un atrisināt būvniecības problēmas", un Ukrainā ir okupējuši Zaporižjas AES, norādīja Lietuvas prezidents.
Šomēnes Ungārija paziņoja par jaunu vīzu plānu, kas paredz astoņu valstu, arī Krievijas un Baltkrievijas, pilsoņiem ļaut iebraukt Ungārijā bez drošības pārbaudēm un citiem ierobežojumiem.
Budapešta apgalvo, ka daudzi no iebraukušajiem būs saistīti ar jaunās AES būvniecību.
Lietuvas Ārlietu ministrija otrdien paziņoja, ka Lietuva ir nosūtījusi Eiropas Komisijā vēstuli, kurā pauž sašutumu par Ungārijas lēmumu, norādot, ka tas "ļoti nopietni apdraud Šengenas zonas un daudzu Eiropas valstu drošību, tādēļ tas ir jārisina Eiropas Savienības (ES) līmenī".
Saskaņā ar ES normām valstu valdībām ir tiesības lemt par legālās migrācijas un darba atļaujām. Trešo valstu pilsoņi ar ES vīzām parasti var brīvi pārvietoties Šengenas zonā, kas aptver 29 valstis, tostarp Norvēģiju un Šveici.