Turcija, saņemot arvien vairāk pārmetumu no rietumvalstīm par autoritārisma pieaugumu, skaidrāk sāka apzināties, ka konfrontācija ar Krieviju tai ir īpaši neizdevīga. Turcijas valdība 2016. gadā atvainojās Krievijai par lidmašīnas notriekšanu, 2017. gadā parakstīja pirmo lielo līgumu ar Krieviju par ieroču – S-400s raķešsistēmu – piegādi, atvairot partneru NATO kritiku ar vārdiem, ka tas ir suverēns valsts lēmums, vienošanās noslēgta un netiks pārskatīta.
"Turcijas argumenti par rietumvalstīs ražoto pretgaisa aizsardzības sistēmu cenu un tehnoloģijas nodošanas aspektiem varēja būt vērā ņemami. Taču ir grūti iztēloties, ka Krievija varētu būt daudz devīgāka pret Turciju aizsardzības tehnoloģiju nodošanā tai nekā Ankaras sabiedrotie NATO. Iespējams, Maskava bija vairāk ieinteresēta ķīļa iedzīšanā starp Turciju un Rietumiem nekā 2,5 miljardos dolāru, ko tā nopelna ar darījumu. Šajā konkrētajā gadījumā izskatās, ka Maskava sasniegusi abus mērķus," raksta Turcijas bijušais diplomāts.
Tagad Pentagons paziņojis, ka pēc S-400s iegādes Turcijai vairs nebūs pieejama iespēja iegādāties amerikāņu piektās paaudzes F-35 iznīcinātājus, ne arī pretgaisa aizsardzības sistēmas Patriot. Turcijas Aizsardzības ministrija savukārt vēsta, ka Krievijā ražoto sistēmu izvietošana varētu sākties oktobrī.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 8. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Vilks
melnais humors
oskars