Jāatgādina, ka ar vielu Novičok bija apsmidzināts Skripaļa mājas ārdurvju rokturis, un drīz pēc saskarsmes ar vielu viņš un viņa meita Jūlija atrasti guļam bezsamaņā. Abi uzbrukumā cietušie pēc ilgas ārstēšanās slimnīcā nāca pie samaņas un galu galā atlaba, savukārt Lielbritānija un rietumvalstis aizdomās par uzbrukumu tur Krievijas specdienestus.
Dekontaminācijas (procedūra, ar ko veic veselības aizsardzības pasākumus, lai likvidētu sabiedrības veselību apdraudošu infekciozu vai toksisku aģentu vai vielu klātbūtni uz priekšmetiem) process sākts jau pērn martā uzreiz pēc Skripaļa un meitas saindēšanas. Pārtraukums bijis vien Ziemassvētkos.
Pašlaik tiek veikta tā dēvētā "dziļā dekontaminācija", un Viltšīras grāfistes varas iestādes Skripaļa nama apkaimes iedzīvotājus brīdinājušas par iespējamiem traucējumiem saistībā ar mājas daļēju demontāžu. Tā kā, aizvien pastāvot riskam, ka kaut kur varētu būt Novičok atliekas, procedūras laikā jāievēro īpaša piesardzība, darbi varētu ilgt pat četrus mēnešus.
Pirmā mēneša laikā ap ēku plānots uzcelt sastatnes, lai namu aizsegtu. Tad militāro ekspertu komanda demontēs gan mājas, gan garāžas jumtus, tos hermētiski iepakos un aizvedīs. Pēc tam noņemto jumtu vietā tiks uzlikti jauni. Visi vērienīgie dekontaminācijas pasākumi veikti, lai pilnībā izslēgtu, ka kaut kur Skripaļa mājas tuvākajā apkārtnē varētu būt Novičok atliekas, kas apdraudētu iedzīvotāju drošību.
Jau ziņots, ka aizdomās par Skripaļa un viņa meitas saindēšanu tiek turēti divi Krievijas pilsoņi, kas Lielbritānijā ieceļoja un Solsberi apmeklēja it kā tūrisma nolūkos. Vēlāk noskaidrots, ka tie, visticamāk, ir Krievijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes aģenti Anatolijs Čepiga un Aleksandrs Miškins.
Askolds Anerauds
Jautājums
Jaaa