Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris

Bēgšana no PSRS orbītas

Spītējot Krievijas pēdējā brīža asajiem brīdinājumiem par "graujošo iespaidu", ko uz šo valstu ekonomiku atstās asociācijas līguma parakstīšana ar Eiropas Savienību, Moldova un Gruzija apņēmušās šo soli spert ES Padomes sanāksmē 27. jūnijā. Ukraina solījusi parakstīt asociācijas līguma ekonomisko daļu, jo politiskā jau ir parakstīta iepriekš, trešdien raksta laikraksts Diena

3,5 miljonu iedzīvotāju Moldovai un 4,5 miljonu iedzīvotāju Gruzijai šis būs nozīmīgs solis uz eiropeisko integrāciju, kas nākotnē var noslēgties ar pilntiesīgu dalību pasaules būtiskākajā brīvās tirdzniecības zonā. Tiesa, tālākais ceļš uz to var neizrādīties rozēm kaisīts. Un ne tikai šo valstu ekonomikas būtisku atšķirību no ES vidējiem rādītājiem dēļ, kas ļaus izbaudīt brīvas tirdzniecības priekšrocības tikai ilgākā laika posmā.

"Kā izteiksmīgi rāda Ukrainas piemērs, Krievija uztver kaimiņvalstu attīstību Rietumu virzienā - tālāk prom no Maskavas ietekmes sfēras - kā lielu ģeopolitisku neveiksmi, kas var ietekmēt arī pašas tirgu," raksta ziņu aģentūras Reuters apskatnieki, kas piezīmē, ka tas, kā tagad reaģēs Krievija, kas 2008. gadā iesaistījās karā ar Gruziju, esot "lielais nezināmais". Atsevišķi mājieni jau izskanējuši pēdējās nedēļas laikā.

Visas trīs nākamās asociētās ES valstis vieno tas, ka to teritorijās ir prokrievisku separātistu reģioni, kuri, izmantojot ieročus, nošķirti no centrālās valdības kontroles. Gruzijā - Krievijas atņemtā Abhāzija un Dienvidosetija, Moldovā - Krievijas visādi atbalstītā pašpasludinātā Piedņestras republika, Ukrainā - Krievijas atņemtā Krima un separātisko nemieru pārņemtie austrumu apgabali.

Moldovā pastāv bažas, ka Krievija var ieviest vīzu režīmu moldāvu viesstrādniekiem, kuri lielā vairumā piepelnās tieši šajā valstī. Tiesa, arī ES spērusi soli, kopš 28. aprīļa ieviešot bezvīzu režīmu Moldovas pilsoņiem īstermiņa braucieniem uz Šengenas zonas valstīm. Tas gan nedod tiesības viņiem strādāt ES dalībvalstīs. Krievija, visticamāk, arī vēl vairāk ierobežos Moldovas vīnu, augļu un dārzeņu importu. Pagājušajā nedēļā Krievijas ekonomikas attīstības ministra vietnieks Aleksejs Ļihačovs teicis ziņu aģentūrai RIA Novosti, ka Moldovai, ja tā parakstīs asociācijas līgumu ar ES, tiks atņemtas līdzšinējās Neatkarīgo valstu sadraudzības tarifu priekšrocības. Moldova ir arī pilnībā atkarīga no Krievijas gāzes piegādēm.

Plašāk lasiet Jura Tihonova rakstā Bēgšana no PSRS orbītas trešdienas, 25.jūnija, laikraksta Diena 10.lpp.!

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits