Tomēr NATO noraidīja ideju par jaunas agrīnās brīdinājuma sistēmas izveidošanu. Maskavai vispirms ir jāpanāk, ka tās militārā caurskatāmība un komunikācijas atbilst NATO centieniem šajā jomā, sacīja alianses preses sekretāre Oana Lungesku.
Ukrainas krīzes dēļ NATO un Krievijas attiecības ir sasniegušās zemāko punktu kopš Aukstā kara. Reaģējot uz norisēm, kuras tiek uztvertas kā draudi drošībai, abas puses ir palielinājušas savas militārās aktivitātes.
NATO norāda, ka pērn pārtvērusi Krievijas lidmašīnas līdzās savai gaisa telpai vairāk nekā 400 reizes, par 50% vairāk nekā 2013.gadā. Maskava apgalvo, ka tajā pašā laika periodā virs Krievijas un Baltkrievijas pamanīti vairāk nekā 3000 NATO lidojumu, un arī šis skaitlis vairāk nekā divas reizes pārsniedz 2013.gada datus.
"Abas puses ir pārliecinātas, ka to rīcību attaisno negatīvās izmaiņas drošības situācijā," teikts Eiropas un Krievijas bijušo diplomātu ziņojumā Londonas domnīcai Eiropas vadības tīkls.
"Mūsu skatījumā situācijā ir nobriedis potenciāls tam, ka bīstama pārrēķināšanās vai negadījums var izraisīt tālāku krīzes pasliktināšanos vai pat tiešu militāru konfrontāciju Krievijas un Rietumu starpā," teikts ziņojumā.
Darba grupas sastāvā ir bijušais Polijas ārlietu ministrs Ādams Rotfelds, bijušais Krievijas ārlietu ministrs Igors Ivanovs, bijušie Lielbritānijas aizsardzības ministri Dess Brauns un Malkoms Rifkinds, bijušais Vācijas aizsardzības ministrs Folkers Rīe, kā arī kolēģi no Spānijas, Francijas un Turcijas.
Viņi mudināja steidzami sarīkot NATO-Krievijas padomes sanāksmi un ierosināja abām pusēm izstrādāt kopīgus noteiktumus gaisa un jūras incidentiem, līdzīgus tiem, kas jau ir ASV un Ķīnai.
Tajos būtu jāiekļauj savlaicīgi brīdinājumi par briesmām, noteikumi uzticības veicināšanai, vienošanās par komunikācijas kanāliem un izvairīšanās no tādām darbībām kā uzbrukumu simulācija pret pretējo pusi.
Tomēr NATO aicināja Krieviju tā vietā koncentrēties uz jau esošo saistību izpildi.
"Krievijai jau ir pieejami daudzi instrumenti, lai izvairītos no nejaušiem konfliktiem, samazinātu spriedzi un palielinātu caurskatāmību, sākot no bruņojuma kontroles līgumiem līdz brīvprātīgiem soļiem," sacīja Lungesku.
"NATO turpina tiekties pēc caurskatāmības un konsekvences," viņa piebilda, norādot, ka "militārā caurskatāmība un komunikācijas ir divvirzienu iela".