Grieķi varēs parādīt, ka viņiem arī ārpus ES ir sabiedrotie, bet Kremlim būs iemesls apgalvot, ka ES dalībvalstu vidū nav vienotības jautājumā par bloka attiecībām ar Krieviju.
Ciprs un viņa vadītās galēji kreiso un galēji labējo koalīcijas valdības locekļi pēc nākšanas pie varas janvārī uztur aktīvus kontaktus ar Maskavu, kur pēdējos mēnešos viesojušies jau vairāki grieķu ministri. Kreisais radikālis Ciprs nav nosodījis Krievijas veikto Krimas aneksiju un militāro agresiju Austrumukrainā, bet ES sankcijas pret Krieviju nodēvējis par "ceļu uz nekurieni". Šāda attieksme simpatizē Kremlim, kas pēdējā gada laikā nonācis aizvien dziļākā starptautiskajā izolācijā.
Vizītes laikā Maskavā
Cipram jātiekas ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un premjerministru Dmitriju Medvedevu. Sagaidāms, ka viņš centīsies pārliecināt Krievijas līderus atļaut atsākt Grieķijas lauksaimniecības un pārtikas produktu importu uz Krieviju. Kā zināms, pērn Krievija, atbildot uz sankcijām, ieviesa aizliegumu ievest lauksaimniecības un pārtikas produktus no ES.
Laikraksts Kommersant, atsaucoties uz avotu Krievijas valdībā, otrdien rakstīja, ka Krievija varētu piedāvāt grieķiem ne tikai zemāku cenu par gāzi, bet arī aizdevumus. "Esam gatavi apspriest iespēju izsniegt Grieķijai jaunus kredītus. Bet no savas puses esam ieinteresēti arī atbildes rīcībā – iegūt noteiktus aktīvus Grieķijā," apgalvo anonīmā amatpersona.
Krievijas gāzes monopoluzņēmums Gazprom pirms dažiem gadiem neveiksmīgi centās privatizēt Grieķijas gāzes piegādes uzņēmumu DEPA, bet Krievijas dzelzceļš izrādījis interesi iegādāties ostas Atēnās un Salonikos, kā arī dzelzceļa operatoru TrainOSE, vēsta Newsru.com.
Politikas vērotāji šaubās, ka Cipra vizītes noslēgumā Krievija Grieķijai piedāvās miljardiem eiro apmaiņā pret Atēnu veto jaunām ES sankcijām pret Krieviju. Pirmkārt, tāpēc, ka pati Krievija piedzīvo ekonomiski ļoti smagus laikus. Otrkārt, tāpēc, ka Grieķija pārāk cieši ir integrēta Rietumos, jo ir ne tikai ES un eirozonas, bet arī NATO dalībvalsts.
Analītiķi ir pārliecināti, ka Ciprs izspēlēs "Krievijas kārti", lai izdarītu spiedienu uz starptautiskajiem aizdevējiem un jo īpaši uz Vāciju, kas Grieķijai pieprasa turpināt nīsto taupības politiku.
Visu Ulda Ķezbera rakstu Cipram ES kaitināšanas vizīte Maskavā lasiet trešdienas laikrakstā Diena!