Viens no Krievijas agresoru vismasveidīgāk izmantotajiem ieročiem pret Ukrainu ir Shahed tipa trieciendroni, kuri sākotnēji tika ievesti no Irānas, bet vēlāk Maskava vienojās ar Irānu par lielas dronu ražošanas rūpnīcas atvēršanu Alabugas speciālajā ekonomiskajā zonā Tatarstānas Republikā Krievijā.
Lai sasniegtu paredzēto jaudu – sešus tūkstošus uzbūvētu dronu gadā –, Krievija intensīvi centusies piesaistīt darbaspēku, ko izdarīt izrādījies visai sarežģīti. Sākotnēji bija paļaušanās, ka pietiks ar blakus esošo tehnikumu audzēkņu nodarbināšanu. Kad izrādījās, ka ar to nepietiek, tika sākta īpaša kampaņa jaunu sieviešu piesaistīšanai no Āfrikas, viņām solot darba un apmācību iespējas Eiropā. Atsaucoties uz vilinošajiem piedāvājumiem, daudzas no viņām tikai pēc ierašanās Krievijā uzzinājušas, ka būs jāstrādā dronu ražošanas cehos īpaši kontrolētā darba vidē, veselībai kaitīgos apstākļos un par mazāku atalgojumu, nekā solīts, noskaidrots ziņu aģentūras Associated Press veiktajā pētījumā, kura laikā intervētas dronu rūpnīcā strādājušās Āfrikas sievietes.
Divreiz vairāk Tieši pateicoties darbaspēka rekrutēšanai Alabugas rūpnīcai, Krievijai izdevies būtiski kāpināt pret Ukrainu raidīto trieciendronu skaitu. Nevalstiskā organizācija, kas darbojas zinātnes un starptautiskās drošības jomā, Institute for Science an International Security aprēķinājusi, ka kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma 2022. gada februārī līdz 2023. gada beigām Krievija pret Ukrainu raidījusi gandrīz četrus tūkstošus dronu. Savukārt šā gada septiņos mēnešos vien Krievijas raidīto dronu skaits gandrīz divas reizes pārsniedzis šo skaitli.
Tiesa, Associated Press analizējot Ukrainas bruņoto spēku dokumentēto ap divu tūkstošu Shahed tipa dronu uzbrukumus Ukrainai kopš 29. jūlija, noskaidrots, ka ap 95% šo dronu nav trāpījuši kādam identificējamam mērķim, tā vietā nokrituši kaut kur Ukrainas laukos vai pat ārpus Ukrainas gaisa telpas. Iemesls tam varētu būt gan Ukrainas uzlabotā pretgaisa aizsardzības spēja, gan arī mazkvalificēta darbaspēka izmantošana dronu ražošanā.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 11. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.60