Krievijas Ārlietu ministrija jau izplatījusi nosodījumu par šādu Eiropas Parlamenta (EP) deputātu lēmumu, paziņojot, ka "Eiropas Parlamenta deputātu grupas iniciatīvu nevar uzskatīt par neko citu, kā vien brutālu mēģinājumu iejaukties Krievijas valdības neatkarīga atzara darbā un centienu apšaubīt pienācīgā procesā pieņemtu tiesas lēmumu".
Šogad uz šo apbalvojumu pretendē gan jau minētā pankgrupa Pussy Riot, kuras dalībniecēm par baznīcā sarīkoto "panku lūgšanu" "Dievdzemdētāja, padzen Putinu!" pagājušajā mēnesī tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu, gan irāņu tiesību aizstāvis Nasrins Sotudehs, kurš nominēts kopā ar atzīto irāņu kinorežisoru Džafaru Panahi, kuram draud sešu gadu cietumsods un 20 gadus ilgs filmēšanas un ceļošanas aizliegums.
Kā ziņots, 2010.gada decembrī Irānas tiesa Panahi un viņa kolēģi Mohammadu Rasulofu notiesāja par vēršanos pret nacionālo drošību un par propagandu, kas vērsta pret Islāma Republiku. Abiem tiesa piesprieda sešu gadu cietumsodu, kā arī aizliegumu 20 gadus uzņemt kino. Vēlāk abi uz apelācijas prasības izskatīšanas laiku tika atbrīvoti pret galvojumu ar nosacījumu, ka režisori nedrīkst atstāt Irānu.
Saharova balvai šogad nominēts arī ieslodzītais Baltkrievijas opozīcijas aktīvists, Parīzē bāzētās Starptautiskās Cilvēktiesību federācijas viceprezidents Aļess Beļackis, pakistāniešu jurists, kurš aizstāv kristiešu tiesības, - Džozefs Franciss - un ieslodzītie ruandiešu disidenti - Viktoire Ingabire Umuhoza, Deogratiass Mušajidi un Bernards Ntaganda. Pērn Saharova balva tika piešķirta pieciem Arābu pavasara aktīvistiem.
Padomju atomfiziķa un disidenta Andreja Saharova vārdā nosaukto balvu par domas brīvību Eiropas Parlaments piešķir kopš 1988.gada. Laureātiem balvu pasniedz kopā ar čeku 50 000 eiro (35 000 latu) vērtībā.