Kas ir detokss?
Detokss ir viens no stūrgalvīgākajiem uztura mītiem. Lai kāds narkologs, šo lasot, nesašustu, uzreiz jāpiebilst – detokss kā jēdziens ir pavisam reāls un medicīniski pamatots, tikai pielietojums aizgājis neceļos. Medicīnā par detoksu jeb detoksifikāciju sauc veselību apdraudošu substanču, piemēram, narkotiku, alkohola vai indes izvadīšanu no organisma. To veic tikai slimnīcā, izmantojot īpašas iekārtas un medikamentus. Taču jēdziens jau sen pametis palātas telpas un tagad to izmanto, lai apzīmētu dārgus uztura bagātinātājus, kas it kā veicina svara samazināšanu un veselības uzlabošanos.
Detoksu piedāvā iegādāties, lai organismu attīrītu no toksīniem. Un te atkal tāds pats stāsts – lai arī toksīni ir īsta lieta, jēdzienu izmanto, lai tam piešķirtu pavisam citu nozīmi. Īsti toksīni ir indīgas vielas, ko ražo dzīvo organismu šūnas. Piemēram, no toksīna, ko iedzeļot izdala bite, var dabūt piepampumu. Indīgo čūsku izdalītie toksīni var būt bīstami dzīvībai. Savukārt baktērijas Clostridium botulinum izdalītais toksīns ir pasaules spēcīgākā bioloģiskā inde. Šādu toksīnu klātbūtne ķermenī nepaliks nepamanīta. Taču detoksa industrija par toksīniem sauc nedefinētas vielas, kas it kā mūsos nonāk no pārtikas un apkārtējās vides. Varētu teikt, toksīni šajā gadījumā ir koptēls mūsdienu cilvēku bažām: vai gaiss, ko es elpoju, ir tīrs? Vai pārtika, ko ēdu, – dabiska? "Nav," atbild sapņu tirgotāji un piedāvā risinājumu. Ja palūdz nosaukt toksīnu nosaukumu vai ķīmisko formulu, atbilde neseko. Tāpēc ka šādi toksīni gluži vienkārši neeksistē un tie pastāv tikai bailīga cilvēka galvā. Savukārt īsti toksīni, piemēram, indes, kas noplūst vidē, vai baktērijas, kas piesārņo veselu dārzeņu ražu, prasa pavisam cita līmeņa iejaukšanos, nevis laisku gājienu uz aptieku pēc maģiskā pulverīša.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze jūnija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!