Ēdienkartei jābūt daudzveidīgai, raibai un veselīgai. Taču vienmēr atradīsies kāds, kurš pateiks, ka mūsdienu zinātne ir ķirzakcilvēku baltos halātos sazvērestība un jāēd tikai tādā veidā, kā to dara viņi. Un nekā citādi. Šodien iepazīsimies ar trim uztura diētas veidiem, kas mēdz izlikties par vispareizākajiem pasaulē, un uzzināsim, ko ar tiem darīt un kur tos pasūtīt.
Keto diēta
Dzirdot vārdu diēta, pirmais, ko iedomājies, ir trauksmaina dāma, kura grauž salātlapas un trīcošām rokām kāpj uz svariem, gara acīm redzot, ka vīrs viņu krāpj ar tievo kaimiņu Lienīti. Taču ne šoreiz. Tā saucamā keto diēta ir skarbu veču iecienīts pasākums. Iespējams, tieši tāpēc to proponentu komunikācija ir tik agresīva – izlasi aicinājumu šo diētu ievērot un tā vien liekas, ka vārdi tev sit pa aknām. Taču sākumam mazliet definīcijas un vēstures!
Keto diēta ir zema ogļhidrātu satura diēta, kurai raksturīga normāla olbaltumvielu un paaugstināta tauku daudzuma uzņemšana. Par slikto pārtiku kļūst ogļhidrātu produkti, tātad maize, graudaugi, pākšaugi, saldi augļi un ogas, visu veidu saldumi un medus, saldināti dzērieni un augļu sulas. Savukārt tauku dabas produkti – sviests, augu eļļas, trekna gaļa un zivis, olas, trekns piens un piena produkti – iet uz urrā. Ogļhidrāti uzturā tiek samazināti līdz minimumam, atstājot tiem aptuveni 5% no ēdienkartes. Daži tēmē pat uz 0%. Tie, kuri atceras bioloģijas vielu skolā, teiks: "Bet ogļhidrāti taču ir galvenais enerģijas avots!" Kas notiek, kad mums atņem ogļhidrātus? Tad organisms viltīgi sāk ražot enerģiju no taukiem. Aknas sašķeļ taukus taukskābju ketonvielās (no kuriem arī radies diētas nosaukums). Un tieši ketonvielas – tauku vielmaiņas starpprodukts – tiek izmantotas kā enerģijas avots. Keto diēta tika eksperimentāli radīta bērniem, kuri slimo ar epilepsiju, lai mazinātu lēkmju biežumu. Taču tagad to no skatuves sludina biohakeri un sportisti, apgalvojot, ka tā paaugstina visus veselības rādītājus un veicina sportiskos sasniegumus.
Kas notiek ar veselību, ja no ēdienkartes izslēdz graudaugus un lieto produktus ar augstu tauku saturu? No 1995. līdz 2001. gadam novērojot bērnus, kuri ievēroja keto, tika atklāts, ka vairāk izplatītie diētas blakusefekti ir organisma atūdeņošanās, slikta dūša un vemšana, aizcietējums, kuņģa gļotādas iekaisums, aizkuņģa dziedzera iekaisums, nierakmeņu veidošanās un tauku vielmaiņas traucējumi. Ja izslēdz graudaugus, ir liels risks iedzīvoties arī B grupas vitamīnu un šķiedrvielu trūkumā.
Pašlaik neviena prominenta veselības organizācija neiesaka keto diētu kā dzīvesveidu, bet iesaka tie, kuri uzskata, ka ir gudrāki par šīm organizācijām. Taču, ja kāds vēlas paeksperimentēt, to var darīt.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze aprīļa numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
ļuļa