"Pazuduši" analīžu dati
Runas par to, ka pasaules galvenais dopinga apkarotājs gatavojas piemērot jaunas sankcijas pret Krieviju, gaisā virmoja jau ilgāku laiku. Kad 2018. gada septembrī WADA pieņēma daudz kritizēto lēmumu daļēji atjaunot Krievijas Antidopinga aģentūru (RUSADA) starptautiskajā antidopinga saimē, viens no priekšnoteikumiem RUSADA apžēlošanai bija pilnīga piekļuve datiem, kas glabājas bēdīgi slavenajā Maskavas antidopinga laboratorijā. Krievijai šis nosacījums bija jāizpilda līdz 2018. gada 31. decembrim, bet tas netika izdarīts.
RUSADA tikai pērn janvārī beidzot atļāva WADA izmeklētājiem apmeklēt Maskavas laboratoriju un iegūt viņiem interesējošo informāciju. Septembrī WADA paziņoja, ka laboratorijā iegūtie dati nesakrīt ar Maskavas laboratorijas datorsistēmas datiem, ko 2017. gada oktobrī organizācijai bija nopludinājis kāds trauksmes cēlējs.
WADA vēlējās piekļūt Maskavas laboratorijas datubāzei, lai varētu sodīt atlētus, kuriem bijušas pozitīvas dopinga analīzes. Trauksmes cēlēja nodotajos laboratorijas datos WADA izmeklētāji redzēja no 298 krievu sportistiem paņemtus 578 analīžu paraugus, kas esot bijuši aizdomīgi. Laboratorijas dokumentos šie sportisti bijuši atzīmēti kā "mērķa grupa". Taču, lai varētu saukt pie atbildības šos atlētus, bija nepieciešams iegūt oriģinālos analīžu rezultātus. WADA analītiķi atklāja, ka no laboratorijas datorsistēmas pazuduši gandrīz 20 tūkstoši failu, kurus WADA uzskata par "visbūtiskākajiem", raksta portāls Stuff.co.nz. Tā rezultātā WADA varēs vērsties tikai pret 145 no 298 sportistiem, kuru analīžu rezultāti bija aizdomīgi.
Izmeklētāji arī atklāja, ka viltota laboratorijas darbinieku iekšējā sarakste, lai liktu domāt, ka tās bijušais vadītājs Grigorijs Rodčenkovs šantažējis krievu sportistus un viņu trenerus, izspiežot naudu. Rodčenkova, kurš vairāku gadu garumā bija izstrādājis un piegādājis tūkstošiem Krievijas olimpiešu neatļautas sniegumu uzlabojošas vielas, liecības bija būtiskas, lai atmaskotu Krievijas valsts īstenoto dopinga programmu.
Pēc tam, kad Rodčenkovs 2016. gadā nāca klajā ar informāciju, ka 2014. gada Soču ziemas olimpisko spēļu laikā krievi masveidā blēdījušies ar savas valsts sportistu nodotajām dopinga analīzēm, WADA norīkoja kanādiešu juristu Ričardu Maklarenu veikt padziļinātu izmeklēšanu. Tikai dažas nedēļas pirms 2016. gada Riodežaneiro vasaras olimpisko spēļu sākuma Maklarens nāca klajā ar ziņojuma pirmo daļu, kurā atmaskoja Krievijas mahinācijas ar dopingu ne tikai Soču spēlēs, bet arī citās nozīmīgās sporta sacensībās. WADA aicināja izslēgt Krieviju no dalības Rio spēlēs, tomēr Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) paziņoja, ka katrai sporta federācijai individuāli jālemj, vai atļaut Krievijas sportistu dalību sacensībās. Olimpiskajās spēlēs bija liegts startēt Krievijas vieglatlētiem, jo Starptautiskā Vieglatlētikas federācija jau 2015. gadā izslēdza no savām rindām Krievijas Vieglatlētikas federāciju saistībā ar WADA ziņojumu par sistemātisku dopinga lietošanu krievu vieglatlētu vidū.
Ziņojuma otrajā daļā, ko publicēja 2016. gada decembrī, Maklarens apsūdzēja Krieviju valsts atbalstītā dopinga programmā laikā no 2011. līdz 2015. gadam. 2017. gadā SOK izslēdza Krievijas komandu no dalības Phjončhanas spēlēs, taču atļāva tīrajiem krievu sportistiem startēt zem neitrāla karoga. Spēlēs piedalījās kopumā 168 krievu sportisti.
Neizmantoja doto iespēju
WADA 9. decembrī paziņoja par Krievijai piemērotajiem sodiem saistībā ar Maskavas antidopinga laboratorijā veikto analīžu rezultātu viltošanu. Krievija ar savu komandu nedrīkstēs startēt 2020. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Tokijā, 2021. gada Pasaules čempionātā vieglatlētikā, 2022. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Pekinā un Pasaules kausa futbolā finālturnīrā Katarā (ar nosacījumu, ka Krievijas valstsvienība kvalificēsies), 2023. gada Pasaules kausa futbolā sievietēm finālturnīrā, 2021. un 2023. gada vasaras un ziemas universiādēs, no kurām vienu vajadzēja rīkot Krievijai, kā arī citos pasaules čempionātos, kas atbilst WADA traktējumam "nozīmīgs pasākums".
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze janvāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Antirusists
Def
vāze