ARĪ ETIĶETES KONSULTANTI
Sporta aģenta profesijas aprakstā norādīts, ka šīs profesijas pārstāvji organizē un veido lietišķus kontaktus, organizē kontraktu slēgšanu ar sportistiem. Kā viens no komercspeciālistiem sporta aģents meklē darba vietas darba meklētājiem, kā arī darbiniekus vakantām darba vietām vai atbilstoši darbuzņēmēja lūgumam slēdz darba līgumus ar personām par noteikta darba veikšanu.
Ministru kabineta Noteikumi par Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām sporta aģenta profesijas aprakstu cieši sapludina ar citu nozaru un veidu aģentu darbību zem kategorijas nr. 3339. Līdz ar to grūti nošķirt, kuras apraksta sadaļas attiecas tieši uz sporta aģentiem, bet kuras – uz citu nozaru aģentiem. Piemēram, aģentu darba aprakstā ir funkcija arī konsultēt klientus par etiķetes jautājumiem. Labklājības ministrija, gatavojot šīs profesiju kategorijas aprakstu, diez vai šo funkciju vēlējās attiecināt uz sporta aģentu (iespējams, domāts profesijas kods 3339 13, apģērba etiķetes konsultants), tomēr netīšām varētu būt sanācis trāpīt mērķī, jo sporta aģents var konsultēt arī par etiķeti. Vadošajām sporta līgām ir reglamenti ne tikai par spēles ekipējumu, bet arī ģērbšanās kodeksi, prasības ārpus spēles laukuma. Tāpēc atkarībā no sportista līmeņa šī varētu būt aktuāla tēma, ko aģentam palīdzēt organizēt. Piemēram, Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) apģērba kods tika ieviests 2005. gada 17. oktobrī. Arī Eirolīgas reglamentā no spēlētājiem tiek pieprasīta ierašanās uz spēlēm un prom došanās ikdienišķā, viegli elegantā apģērbā. Profesijā praktizējošie sporta aģenti vairākumā gadījumu apliecinās, ka darba pienākumi nesākas un nebeidzas ar šo juridiskās definīcijas aprakstu un apģērba etiķetes padomi ir vien maza daļa no pienākumiem. Sporta aģents Raivis Ušackis, jautāts par formālā apraksta atbilstību reālajai dzīvei, atzīst, ka profesijā sastopami ar dažādu pieeju strādājoši speciālisti, un norāda, ka viņa ieskatā tas būtībā ir pilna laika darbs. "Aģenta pienākums ir regulāri komunicēt, tāpēc abām pusēm nepieciešams savstarpēji uzticēties. Vairāk risku rodas saistībā ar jaunajiem sportistiem, un rūpēties par bērnu, ko vecāki uzticējuši, aģentam ir personisks pienākums. Saprotams, ka citiem strādāšana par aģentu ir tikai biznesa projekts. Katram aģentam drīkst būt savs stils, un klientam tam stilam jāpatīk."
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze maija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!