Šis ir stāsts par diviem spilgtākajiem tīkla mārketinga uzņēmumiem Latvijā, ko izstāstīs divi cilvēki, kuri ar to saskārušies. Pirmais esmu es pati, uztura speciāliste Ksenija Andrijanova. Toreiz vēl studente, kurai nebija ne uztura profesijas, ne uztura, ko likt uz galda. Otrā ir aktīva sociālā tīkla Twitter lietotāja Lauma Gurgone, kura par šī mārketinga veida kaitīgumu uzsākusi aktīvu diskusiju.
Kas ir tīkla mārketings
Tīkla mārketings, zināms arī kā daudzpakāpju vai vairāklīmeņu mārketings, ir pārdošanas veids, kas balstīts uz tiešās tirdzniecības principu. Jebkurš produkta pircējs pats var kļūt par pārdevēju, savā tīklā iesaistot jaunus pārdevējus un par to gūstot ienākumus. Nav ne jāgaida, ne jāmācās – tikko kā esi piesaistīts, uzreiz vari veidot savu komandu un "attīstīt biznesu". Latvijā plašāk zināmie uzņēmumi ar šādu darbības principu ir Herbalife, Amway, NL International, Coral Club un Young Living.
Iedomāsimies situāciju! Tevi internetā uzrunā uztura bagātinātāju pārdevējs, aicinot kļūt par viņa biznesa partneri. Nosaukumi amatam, kādam tevi mēģina piesaistīt, var būt dažādi – biznesa partneris, menedžeris, konsultants, izplatītājs. Zīmīgi, ka, neskatoties uz it kā prestižo nosaukumu, tik augstā pozīcijā neprasa ne izglītību, ne pieredzi. Strādāt var ikviens, turklāt četru ciparu alga tiek solīta jau pirmajā mēnesī, ir iespēja pelnīt neierobežoti, finansiālā brīvība, privilēģija pašam būt savam priekšniekam. To visu pavada skaistas dzīves atspoguļojums sociālajos medijos – dārgas mašīnas, eksotiski ceļojumi, stāsti par strauju svara samazināšanu vai to, kā kļūt skaistam. Ja esi ieinteresēts, tevi aicina uz konferenci. Tā ir iespaidīga: uz skatuves runā īsti veiksminieki, kuri stāsta, ka nākuši no nabadzības, bet tagad dzīvo ekskluzīvu dzīvi, pateicoties iespējai uzsākt savu biznesu.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze decembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!