Lielo un vidējo uzņēmumu kredītportfelis šajā laika periodā bijis samērā nemainīgs, bet mazo uzņēmumu un mikrouzņēmumu kredītportfelis samazinājies visai dramatiski. Mazo uzņēmumu kredītportfelis 2010. gadā bija 2,5 miljardi eiro, pērn – par miljardu mazāks, vēl krasākas pārmaiņas bijušas mikrouzņēmumu segmentā – 3,9 miljardi eiro 2010. gadā un 1,8 miljardi pērn, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas dati. Te gan jāpiebilst, ka mikrouzņēmumu kredītportfeļa sarukuma tendence vairs nav manāma, un notikusi neliela sadūšošanās optimistiskā virzienā.
Negrābj kredītus
Šobrīd finanšu sektoram kopumā un arī konkrēti bankām ir nauda, kuru tās vēlas likt lietā un pelnīt. Lielo uzņēmumu Latvijā nav pārāk daudz, tāpēc tagad tiek pievērsta uzmanība mazajiem un vidējiem uzņēmumiem jeb tā dēvētajam MVU sektoram, kas līdz šim bija palicis gandrīz novārtā. Te var sagaidīt izaugsmi, un šī ir patīkama ziņa MVU sektoram, jo nauda būs pieejamāka, būs labāki kredītu nosacījumi un izdevīgākas procentu likmes.
Jāatceras, ka 2008.–2009. gada krīzes laikā banku sektors nebūt nevēlējās pīties ar mazajiem uzņēmumiem. Tagad situācija mainījusies. "Bankas konkurē par MVU sektoru, un tas rezultējas labākos kredītu nosacījumos MVU sektora pārstāvjiem. Tomēr tas nenozīmē, ka MVU sektors tagad metīsies jaunu kredītu apkampienos, krīzes gadi daudziem iemācījuši piesardzību. Daudzi cilvēki gan no savas personīgās pieredzes, gan no citu pieredzes redzēja, kas notiek, ja nav iespējams atmaksāt kredītu, respektīvi, redzēja, ka var palikt burtiski bez nekā. Banku sektors nevar likt iedzīvotājiem aizmirst savu neseno rīcību. Mēs visi mācāmies no savas pieredzes, un tas ir loģiski, ka pieredze šobrīd attur no naudas aizņemšanās," situāciju raksturo tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš un arī norāda, ka finanšu krīze radījusi paliekošu traumatisku pieredzi un ne mazums cilvēku noteikti visu mūžu atcerēsies – notikumi var pavērsties pilnīgi neparedzēti. Lai ko aizdevēji patlaban stāstītu un lai kā vilinātu kredītu tīklos, cilvēkiem ir sava – nereti negatīva – kredītu ņemšanas pieredze. Tai pašā laikā, ja uzņēmējam ir jaudīgas biznesa idejas, tad jādomā par to īstenošanu. Uzņēmumam izaugsmi finansēt no iekšējiem resursiem daudzos gadījumos ir ļoti sarežģīti. Ja uzņēmējs pret naudas aizņemšanos izturas pārāk piesardzīgi un baidās no jebkādām kredītsaistībām, tad var nobremzēt pats sava uzņēmuma attīstību.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 23. aprīļa, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!