Kāds jums ir iespaids par Baltijas valstīm?
Gan Tallinā, gan Rīgā ievēroju, ka cilvēki ir ļoti aizrāvušies ar jaunuzņēmumu idejām. Tiešām esat daudz izdarījuši un panākuši! Te gan jāņem vērā tirgus mēroga aspekts. Mazā tirgū var ātri kļūt par tirgus līderi, un tad izstrādāto biznesa modeli var attiecināt uz lielākiem tirgiem. Labs piemērs ir Izraēla – valsts ar samērā nelielu iekšējo tirgu. Nostiprinājušies Izraēlā, jaunuzņēmumi pēc tam parasti mērķē uz ASV tirgu. Tendence šobrīd gan nedaudz mainās, uz kartes parādās arī Āzija – Ķīna un Indija. Ir vairāk iespēju globālā mērogā. Nedomāju, ka tas ir mīnuss, ja jaunuzņēmums ir dibināts mazā valstī. Ir jāizmanto savas priekšrocības un jāfokusējas uz tām – varat ātri iesaistīt valdības pārstāvjus, pieņemt lēmumus un piesaistīt jomas profesionāļus. Lielās valstīs birokrātija ir daudz smagnējāka nekā relatīvi mazās valstīs.
Eventbrite ir nopircis vairākus uzņēmumus. Kādiem apstākļiem būtu jābūt, lai jūs pieņemtu lēmumu pārdot Eventbrite?
Jau no paša sākuma būvējām uzņēmumu tā, lai tas laika gaitā kļūtu liels, lai kļūtu par tirgus līderi. Nekad nedomājām par pārdošanu. Tagad Eventbrite ir jau 12 gadu, vēl ir ļoti daudz darāmā, ir daudz nianšu, kurās varam likt nozarei strādāt atšķirīgi. Kā neatkarīgs uzņēmums varam mierīgi turpināt ceļu uz savu mērķi.
Man pašam personīgi ir svarīgi strādāt uzņēmumā, ar kura palīdzību iespējams veikt pārmaiņas nozarē.
Par to uzņēmumā domājam katru dienu, skatāmies, kā varam integrēt jaunas tehnoloģijas, piemēram, blokķēžu tehnoloģijas, runājam ar jaunuzņēmumu pārstāvjiem, kuriem ir svaigas idejas, meklējam variantus, kā attīstīties. Mēs arī regulāri izvērtējam, kā mums pašiem uzņēmumā tālāk virzīties uz jauniem mērķiem. Protams, ir arī patīkami saņemt pozitīvas atsauksmes, ka mūsu darba rezultāts ir noderīgs ļoti daudziem cilvēkiem.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 26. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!