SVF jaunākajā pārskatā par pasaules ekonomikas perspektīvām (World Economic Outlook) prognozē, ka Latvijas ekonomikā šogad būs kritums par 8,6%, nevis pieaugums par 2,8%, kā tika lēsts oktobrī. Savukārt nākamajā gadā SVF prognozē Latvijas IKP pieaugumu 8,3% apmērā, kas būs straujākā starp Baltijas valstīm.
Tāpat fonds prognozē, ka šogad Latvijā patēriņa cenas samazināsies, proti, būs deflācija 0,3% apmērā, bet nākamgad atgriezīsies inflācija un tā būs 3% apmērā.
Pēc SVF aprēķiniem, bezdarbs 2020.gada beigās Latvijā sasniegs 8%, bet nākamgad samazināsies līdz 6,3%, reģistrējot identisku līmeni kā 2019.gadā.
Tāpat SVF prognozē, ka maksājumu bilances kārtējo maksājumu kontā šogad Latvijā būs deficīts 2,2% apmērā no IKP, bet nākamgad deficīta apmērs saruks līdz 1,5% no IKP.
No Baltijas valstīm otru straujāko IKP samazinājumu šogad SVF sagaida Lietuvā, kur kritums prognozēts 8,1% apmērā, kamēr nākamgad Lietuvas ekonomikā SVF sagaida 8,2% izaugsmi. Oktobrī SVF lēsa, ka Lietuvā šogad IKP palielināsies par 2,7%.
Vienlaikus deflācija Lietuvā šogad prognozēta 0,3% apmērā, bet nākamgad inflācija veidos 1,7%.
Savukārt kārtējo maksājumu kontā šogad tiek prognozēts pārpalikums 6% apmērā no IKP, kas nākamgad saruks līdz 4,5%. SVF Lietuvā sagaida bezdarba līmeņa kāpumu šā gada beigās līdz 8,9%, salīdzinot ar 6,3% pirms gada, bet nākamgad tas samazināsies līdz 8,1%.
Igaunijā SVF šogad prognozē ekonomikas kritumu 7,5% apmērā, bet nākamgad paredzēta 7,9% izaugsme. Rudenī fonds prognozēja Igaunijas ekonomikas pieaugumu šogad 2,9% apmērā.
Inflāciju SVF Igaunijā šogad un nākamgad sagaida attiecīgi 1,5% un 2% apmērā.
Igaunijas kārtējo maksājumu kontā šogad tiek prognozēts deficīts 2,7% apmērā no IKP, bet nākamgad tas tiek lēsts 1,9% apmērā no IKP.
Savukārt bezdarbs Igaunijā, pēc SVF aplēsēm, gada beigās sasniegs 6%, bet nākamgad kritīsies līdz 4,7%.
Eirozonā kopumā SVF prognozē 7,5% IKP kritumu šogad, bet nākamgad tiek lēsta ekonomikas izaugsme 4,7% apmērā.
Inflāciju 19 valstu veidotajā vienotās valūtas zonā SVF šogad un nākamgad sagaida attiecīgi 0,2% un 1% apmērā. Kārtējo maksājumu kontā šogad prognozēts pārpalikums 2,6% apmērā no IKP un 2,7% pārpalikums nākamgad. Savukārt bezdarbs eirozonā šogad palielināsies līdz 10,4%, bet nākamgad kritīsies līdz 8,9%, teikts SVF pavasara prognozēs.
Eiropas lielākajā ekonomikā - Vācijā - IKP kritums šogad prognozēts 7% apmērā, bet nākamgad prognozēta izaugsme 5,2% apmērā.
SVF prognozē, ka Apvienotajā Karalistē, kur pērn ekonomikas izaugsme bija 1,4%, šogad IKP saruks par 6,5%, bet nākamgad pieaugs par 4%.
Nevienā Eiropas valstī SVF šogad neprognozē ekonomikas pieaugumu. Kopumā Eiropā gaidāms IKP kritums 6,6% šogad, bet nākamgad prognozēta 4,5% izaugsme. Savukārt attīstīto valstu grupā kopējā ekonomikas lejupslīde SVF vērtējumā šogad būs 7,3%, bet nākamgad atgriezīsies izaugsme 4,6% apmērā.
SVF Eiropas attīstības reģionā šogad prognozē IKP kritumu par 5,2%, bet nākamgad - izaugsmi par 4,2%. Šajā valstu grupā, piemēram, Horvātijai tiek prognozēta IKP lejupslīde par 9%, Ukrainai IKP kritums tiek gaidīts 7,7% apmērā, bet Baltkrievijā paredzēts 6% samazinājums.
ASV ekonomikā lejupslīdi SVF prognozē šogad 5,9% apmērā, bet nākamgad tiek lēsta 4,7% izaugsme, savukārt pasaulē trešās lielākās ekonomikas - Japānas - IKP kritums šogad būšot 5,2%, bet nākamgad gaidāms IKP palielinājums 3% apmērā.
Ķīnā šogad tiek prognozēta ekonomikas izaugsme par 1,2%, bet nākamgad - par 9,2%, savukārt Indijā šogad un nākamgad IKP pieaugums tiek gaidīts attiecīgi 1,9% un 7,4% apmērā.
Krievijā SVF šogad prognozē IKP kritumu par 5,5%, bet nākamgad tiek gaidīta 3,5% ekonomikas izaugsme.
Pasaules ekonomikai fonds šogad paredz 3% lejupslīdi, bet nākamgad prognozēta izaugsme 5,8% apmērā.
VVZ
Esam ar draņķīgu nodokļu un
interesanti