Atkritumus kompostē
Lai samazinātu savu ietekmi uz vidi, ir jāpievērš uzmanība tam, cik daudz un kādus atkritumus radām. Pasaulē 1,3 miljardi tonnu pārtikas tā arī nekad nenonāk līdz mūsu šķīvjiem. Ar šādu pārtikas apjomu katru gadu varētu pabarot trīs miljardus cilvēku, un tas ir gandrīz četrreiz vairāk nekā šobrīd pasaulē cilvēku, kas cieš no bada. Cilvēki pārtikušās valstīs izšķērdē vidēji 95–115 kg pārtikas uz cilvēku katru gadu, bet nabadzīgās valstīs gadā uz cilvēku tiek izmesti tikai 8–11 kg pārtikas. Katru gadu izmestās pārtikas audzēšanai ir nepieciešami 1,4 miljardi hektāru zemes platības, kas ir trīs reizes lielāka par Eiropas Savienību kopā.
Lai, gatavojot maltīti, samazinātu pārtikas atkritumu daudzumu, ir jācenšas pēc iespējas izmantot visu, ko vien var izmantot. Lielākā daļa no augu valsts virtuves atgriezumiem ir izmantojama, ja vien tā nav piesārņota, tāpēc ieteicams izmantot bioloģiski audzētu pārtiku. "Sākumā, kad uzņēmumā bijām pieci cilvēki, bija viegli strādāt tā, ka ēdienu gatavošanā izmantojam pēc iespējas visu, jo tā ir ne tikai garšīgāk, bet arī veselīgāk. Gurķus griežam salātos ar mizu, kabačus un ķirbjus cepam ar mizu, ķirbju sēklas žāvējam, taču tad, kad uzņēmums sāka augt, kļuva grūtāk visu realizēt tā, lai nekas nepaliktu pāri," stāsta kafejnīcas Terapija īpašniece Elīna Dzelzkalēja.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 10. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!