Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Prezidents: Baltijas ceļā cilvēki savās plaukstās izkausēja totalitāro režīmu

Cilvēki Baltijas ceļā savās plaukstas izkausēja totalitāro režīmu, Baltijas ceļa 30. gadadienai veltītajā Baltijas valstu karogu pacelšanas pasākumā Svētā gara tornī sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

"Ir ausis jauns rīts brīvā, neatkarīgā, demokrātiskā Latvijā. 1989. gada 23. augustā tas bija sapnis - šāds rīts šādā brīvā Latvijā mūsu mājās Eiropā. Dzelzs priekškars sabruka. Cilvēki Baltijas ceļā savās plaukstās izkausēja totalitāro režīmu. Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tautas ar savu drosmi, ar savas sirds un domu spēku izmainīja pasaules politisko kārtību," sacīja valsts pirmā amatpersona.

Levits pateicās visiem Baltijas valstu tautas kustību aktīvistiem un tiem, kuri pirms 30 gadiem stāvēja Baltijas ceļā. Tāpat prezidents pateicās arī tiem, kuri ideju nes tālāk.

"Šodien mūsu vidū ir jaunā paaudze. Viņi iet pasaulē ar saviem sapņiem, ar saviem priekšstatiem par nākotni. Lai tas spēks, kas bija Baltijas ceļā, palīdz īstenot mūsu jauno baltiešu mērķus," sacīja Levits.

Svinīgajā karogu pacelšanā piedalījās arī Latvijas Tautas frontes līderis Dainis Īvāns. Viņš atgādināja, ka sarkanbaltsarkanais Latvijas karogs Svētā gara tornī bija redzams 1988. gada 11. novembrī. "Tas plīvoja neiedomājami daudzu padomju armijas garnizonu aplenkumā. Tas simbolizēja mūsu brīvības cīņu pret milzīgu pārspēku," pastāstīja Īvāns.

Īvāns pastāstīja, ka, gatavojoties Baltijas ceļam, 1989. gada 23. augustā tornī nebija mastu, kuros pacelt karogus, tomēr nolēma, ka tornī jāplīvo arī Igaunijas un Lietuvas karogiem.

"Tos ieraudzīdami, mēs sapratām, ka mēs esam milzīgs spēks, ka mums ir uzticami sabiedrotie, ka visi kopā mēs esam kaut kas un savu mēs panāksim," teica Īvāns.

Viņš arī aicināja novērtēt, ka joprojām pastāv Baltijas vienotība un brīvība, neskatoties uz ērkšķainajiem 30 gadiem.

Līdzās Levitam un Īvānam, pasākumā piedalījās arī eiroparlamentāriete, akcijas Baltijas ceļš organizatore Sandra Kalniete (JV).

"23. augusts 1989. gadā bija ļoti sarežģīta diena, jo no rīta Latvijā tika aizliegta radio koordinācija, un mums vairs nebija pārskata par to, vai Baltijas ceļš izveidosies. Tas izveidojās. Tas bija pilnīgs, bez pārrāvumiem 670 kilometru garumā," uzsvēra Kalniete.

Viņa rosināja atcerēties "milzīgo pretspēku, pret kuru Baltijas tautas nostājās". "Mēs, īpaši jaunāki cilvēki, to neapzināmies, un man jāsaka, ka arī man sāk aizmirsties, kāds bija šis pretspēks, jo 30 brīvības gadi mums ir devuši šo brīvības sajūtu, spēka sajūtu," sacīja Kalniete.

1989. gada 23. augustā aptuveni divi miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, savienojot Baltijas valstu galvaspilsētas Tallinu, Rīgu un Viļņu, lai pieminētu 1939. gada 23. augustā starp Vāciju un PSRS parakstīto Molotova-Ribentropa paktu.

Akcijā piedalījās dažādu vecumu, tautību, reliģiju un sociālo grupu pārstāvji. 2009. gadā akcija Baltijas ceļš iekļauts UNESCO programmas Pasaules atmiņa starptautiskajā reģistrā, tādējādi apliecinot akcijas nozīmīgumu pasaules mērogā.

Top komentāri

Vizma Kiršteine
Jā mums ir Latvijas valsts kas ir kopējā Eiropas mājā. Esam izauguši bez kara un izaudzinajuši savus bērnus un aug nakamā paaudze. Es arī ar saviem bērniem devos rokas mūsu jūras krastā un vienotības aura bija milzīga un par tautību vispār neviens nedomāja, tikai iekšējā sajūta teica jūs tiksiet apzagti ļoti, jo bijām naivi negatavi paši savam biznesam, atbildībai godīgumam vienam pret otru un savu valsti no zemākā lidz aukstākām aparātam, bet pa spīti visam miers mūsu valstī ir liela vērtība un paldies tautas gudrībai un ticībai. ka mums izdosies. Dievs svētī Latviju, lai ceļas mūsu gaismas pils, kas ir katrā no mums
Hūgo Vācietis >no barikād vācietis
BET,NESĒRO MĀT ! MIRKLIS KO GAIDI JAU KLĀT UN TAS NEBŪS VAIRS PARĪT BET RĪT JO BRĪVES UGUNSKURU DZIRKSTS KAS NEĻĀVA PAGURT UN KRIST JAU UZ DEBESU ATSVARIEM DZIRKST !
nātre
n
Okupantu kungi, beidziet noriet prezidenta kungu, laikam ļoti bīstams ir, ka atgādina par 50 okupācijas gadiem, kad latviešu tauta tika iznīcināta un apspiesta, kā arī pārkrievota un krievu invāzija tajā laikā bija nenormāli liela, iebrauca visādi salašņas un atņēma dzīvokļus latviešiem, bet pašus izvietoja pagrabos. Turiet muti un labāk pastāstiet kā izzagāt Rīgu.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ilgstošas sāpes var izrādīties vēzis

Ne visi mediķi ir tik zinoši, lai uzreiz pamanītu ļaundabīgas kaulu slimības, intervijā Baibai Krastiņai atzīst Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārsts Lauris Repša.

Muti ciet!(6)

Smīdina un vienlaikus arī skumdina ziņa, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, kas paredzētas 29. augustā, vēlēšanu iecirkņos obligāti būšot jālieto mutes un deguna aizsegs. Tā to iecerējusi Centrālā v...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē