Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA) piektdien palielināja naftas pieprasījuma prognozi šim gadam, norādot, ka pieprasījums sasniedz rekordlielu apmēru.
Mazumtirdzniecības uzņēmumu pārdošanas apjomi pēc neliela vājuma februārī atsāka augt straujāk marta mēnesī. Salīdzinot ar gadu iepriekš, apjomi palielinājās par 6,5% (kalendāri izlīdzināti dati). Pieaugums vērojams gan pārtikas (+6,8%), gan nepārtikas (+6.0%), gan arī autodegvielas (+7,3%) pārdošanas apjomos.
Aprīlī, salīdzinot ar 2015. gada aprīli, mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 1,8%. Pārtikas preču grupā apgrozījums kritās par 0,4%, bet nepārtikas preču tirdzniecības apjoms pieauga par 3%. Aprīļa kārnais rezultāts atspoguļo arī gada pirmo četru mēnešu veikumu, respektīvi, šajā laika periodā mazumtirdzniecības apjomi ir pakāpušies par pieticīgiem 1,8%.
Reizēm piepildās pat prognozes par ekonomiku. Šogad bija pamats gaidīt spēcīgu patēriņa pieaugumu un tas acīmredzot notiek. Šī gada februārī veikalos, tirgus plačos un internetā tika pārdots par 9,3% vairāk preču nekā pirms gada. Mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums februārī gada griezumā bija straujākais kopš 2012.
Eksperts: Iedzīvotāju patēriņš būs izšķirošais ekonomikas atbalsta punktsKrievijas pārtikas importa ierobežojuma dēļ dažādu nozaru sniegums tautsaimniecībā šogad būs krasi atšķirīgs un, ievērojot nevienmērīgos eksporta rezultātus, patēriņš joprojām būs izšķirošs ekonomikas atbalsta punkts, komentējot jaunākos datus par mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumu, norādījis _DNB bankas _ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
Šodien publicētie mazumtirdzniecības apgrozījuma dati ir pirmie, kurus saņemam par norisēm ražošanā un patēriņā šī gada 3.ceturksnī, kas noteikti nebūs vienkāršs periods, Krievijas pārtikas importa ierobežojuma dēļ. Dažādu nozaru sniegums šajā laikā būs krasi atšķirīgs. Ievērojot gaidāmos stipri nevienmērīgos eksporta rezultātus dažādās preču un pakalpojumu kategorijās, patēriņš joprojām būs izšķirošs ekonomikas atbalsta punkts.
Pēc uzplaiksnījuma aprīlī, maijā mazumtirdzniecības aktivitātē sekoja loģisks atslābums, mēneša laikā apjomiem sarūkot par 3%. Kritums ir likumsakarīgs, jo aprīļa uzrāvienu lielā mērā nodrošināja garās brīvdienas, kas ļāva patēriņam uzplaukt. Līdzīgu ainu varam sagaidīt arī jūnija datos.
Šogad spēcīgākais cenu ietekmējošais faktors būs elektroenerģijas tarifu kāpums, kura prognozētā ietekme uz inflāciju būs ap 0,5 procentpunktiem, prognozē Finanšu ministrija (FM). Diena.lv jau rakstīja, ka Saeima ir pieņēmusi grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu no 2014.gada aprīļa, kad Latvijas mājsaimniecībām elektroenerģija būs jāpērk brīvajā tirgū. Tādējādi elektrības cena atsevišķām mājsaimniecībām pieaugs pat par 40%.