Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +4 °C
Daļēji saulains
Ceturtdiena, 8. maijs
Staņislava, Staņislavs, Stefānija

Kādus ēdienus Lieldienu galdā ceļ citas tautas

Mums, latviešiem, Lieldienu vēlo brokastu galdā galveno vijoli neiztrūkstoši spēlē sīpolu mizās, bērzu lapiņās, sūnās un citos dabas materiālos krāsotas olas. Citām tautām ir savi ēdieni – Lieldienu simboli.

Arī Igaunijā olas ir galvenais simbols – tās tiek pildītas ar mārrutkiem vai dillēm. Vēl tiek pasniegti biezpiena ēdieni un salda rauga maize.

Arī lietuvieši galdā ceļ krāsotas olas, tikai tās piedevām vēl tiek mākslinieciski rotātas – margučiai olas Lietuvā ir viens no galvenajiem svētku simboliem. Nosaukums nāk no vārda marginti, kas nozīmē «rotāt» vai «greznot». Vispirms olas tiek krāsotas tumšā tonī līdzīgi kā pie mums – sīpolu mizās, melleņu mētrās, biešu sulā vai spinātos. Pēc tam ar asu instrumentu čaumalas virskārtā tiek ieskrāpēti raksti – ģeometriskas formas. Bieži izmanto senos baltu simbolus, piemēram, sauli, zvaigznes, auglības rakstus.

Otrs variants – tiek izmantota vaska tehnika – ar izkausētu vasku uzzīmē rakstus, tad olu iemērc krāsā. Senā ticība ir, ka skaisti rotātas olas nes laimi un aizsargā māju.

Savukārt Polijā viena no vissvētākajām un mīļākajām Lieldienu paražām ir Święconka – poļu Lieldienu svētītā groziņa tradīcija. Tas ir mazs groziņš ar dažādiem simboliskiem ēdieniem, ko Lieldienu sestdienā (svētdienas priekšvakarā) nes uz baznīcu, lai priesteris to svētītu. Tā ir ģimeniska un reliģiska tradīcija – bērni bieži palīdz veidot groziņu. Baznīcā notiek kolektīva svētīšana – cilvēki stāv rindā ar saviem groziņiem.

Pēc tam šie ēdieni tiek ēsti Lieldienu brokastīs. Groziņā tiek liktas krāsotas olas, sāls, maize, sviests, cukura, šokolādes vai marcipāna jērs, desa vai šķiņķis, mārrutki, siers. Groziņš tiek pārklāts ar baltu (bieži mežģīņotu) salveti un dekorēts ar zaļumiem (piemēram, bukšu zariem). Święconka ir tik svarīga poļu kultūrā, ka šo tradīciju bieži turpina arī poļu kopienas ārzemēs, piemēram, ASV, Vācijā vai Apvienotajā Karalistē.

Itālijā ir vairāki populāri Lieldienu ēdieni. Viens no tiem ir Lieldienu sāļais pīrāgs – Torta Pasqualina, kas nāk no Ligūrijas reģiona. Mīkla parasti ir ļoti plāna – klasiskajā versijā pat līdz 33 mīklas kārtām, kas simbolizē Kristus dzīves gadus. Pildīts ar spinātu un mangolda lapām, rikotas sieru, olām.

Savukārt Colomba di Pasqua ir tradicionāla itāļu Lieldienu kūka (tulkojumā – Lieldienu balodis). Tā ir salda rauga mīklas maize/kūka, līdzīga Panettone, ko itāļi ēd Ziemassvētkos, bet ar Lieldienu tematiku. Tās forma atgādina lidojošu balodi, kas simbolizē mieru un augšāmcelšanos. 

Colomba di Pasqua tiek gatavota no ilgi raudzētas mīklas – līdzīgas briošai. Parasti tā tiek bagātināta ar cukurotiem apelsīnu gabaliņiem, nevis rozīnēm kā Panettone. Kūka tiek pārklāta ar cukurotu mandeļu glazūru, kraukšķīgām mandelēm un cukura kristāliem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Zirnis joko - 07.05.2025

Kā lai ieskaidro savam organismam, ka mati uz galvas man ir svarīgāki nekā mati uz rumpja?

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko