Par Latvijas tautsaimniecības stagnācijas iemesliem un tiem darbiem, kas primāri īstenojami lejupslīdes novēršanai, Guntars Gūte sarunājas ar ekonomikas doktoru, kādreizējo finanšu ministru Uldi Osi.
Noteikti nevajag steigties ar Latvijas lata banknošu un monētu
fizisku iznīcināšanu. Latus vajag uzglabāt. Tas ir
saistīts ar zināmām izmaksām, bet tās nav salīdzināmas ar tām
izmaksām, kas rastos, ja nu gadītos tāds melnais scenārijs, ka mums
kaut kādu iemeslu dēļ ir jāatgriežas pie savas valūtas, trešdienas Dienā izteicies ekonomikas doktors, profesors Uldis Osis.
Līdz ar aukstuma iestāšanos iedzīvotāju satraukums par spēju samaksāt apkures rēķinus ir krasi pieaudzis. Emocionāli tas ir vairāk kā saprotams. Nedomāju, ka tiek pārspīlēta daudzu ģimeņu dilemma - paēst vai samaksāt rēķinu par siltumu. Tomēr uzskatu, ka samazināto PVN apkurei samazināt vēl vairāk nebūtu pareizi. Lūk daži argumenti:
Latvijas izglītības sistēma sagatavo kalpus un nemotivē radīt pašiem darbavietas. "Mūsu izglītības sistēma joprojām pārsvarā sagatavo kalpus. Kāpēc cilvēki brauc prom? Brauc strādāt pie saimniekiem. Taču viņi jau varētu būt uzņēmēji un saimnieki arī savā valstī. Tātad kaut kā pietrūkst gan audzināšanā, gan sabiedrības apziņā. Mums ir jāgatavo cilvēki ar iniciatīvu, radoši domājoši. Tomēr pie mums joprojām pārsvarā meklē darbu, nevis rada darbavietas," intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam Baltic Business Service atzina ekonomists Uldis Osis.
Tāpat kā pelēkā ekonomika, arī pelēkā politika Latvijā ir ļoti stabila, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam Baltic Business Service atzina ekonomists Uldis Osis. Pēc viņa teiktā, Latvijas politiskā situācija, neskatoties uz valdības izveidošanu, ir nestabila, un tas nenāk par labu pašreizējā ekonomiskajā situācijā.
Valsts prezidentam Valdim Zatleram ir jārēķinās, ka viņš ir atkarīgs no satrunējušās politiskās sistēmas. "Tas ir prezidenta institūcijas lielākais vājums," šādu viedokli laikrakstam Diena pauž ekonomists Uldis Osis.Viņaprāt, Valsts prezidentam jābūt pietiekamai autoritātei un ievērojamai pieredzei politikā vismaz pašvaldību līmenī un vismaz desmit gadu garumā.