Cilvēku attiecības ar jaunām tehnoloģijām vienmēr ir bijušas sarežģītas. Jau kopš mehanizēto steļļu un iekšdedzes dzinēju izgudrošanas vieni šīs pārmaiņas uzņēma ar zinātkāri un sapņoja par utopisku nākotni, kurā tehnoloģiju sasniegumi veiks sabiedrības funkcionēšanai nepieciešamos un netīkamos darbus, bet cilvēki varēs vairāk izbaudīt brīvo laiku, pilnveidojot dzīves garīgos aspektus. Tikmēr paralēli šai fantāzijai attīstījās daudz drūmāks un pat krasi atšķirīgs redzējums – antiutopiska nākotnes ainava, kurā cilvēce ir nolemta, jo to apspiedušas tehnoloģijas un mākslīgais intelekts.
Daniels Saskinds grāmatā Pasaule bez darba izklāsta savu viedokli par šo tēmu. Pragmatiskā stāstījumā, kura pamatā ir desmit gadu ilgi pētījumi, viņš apskata sliktākos iespējamos nākotnes scenārijus, kuru rezultātā varētu drastiski mainīties globālā ekonomika un līdzsvars darbaspēka tirgū, ko jau desmitiem gadu spēcīgi ietekmē robotikas un mākslīgā intelekta attīstība un to integrācija ražošanas procesos.
Grāmatā aprakstītas šīs aizstājējtehnoloģijas, to attīstības un ietekmējošo faktoru vēsture, kā arī automatizācijas ietekme uz dažām industrijām. Šīs prognozes varētu uztvert kā nopietnu draudu, kas izraisītu tā saucamo "tehnoloģisko bezdarbu" jeb tehnoloģiju progresa radītu bezdarbu, tomēr autors kādā intervijā uzsver: "Mani neuztrauc tas, ka samazināsies pieprasījums pēc darbaspēka. Daudz lielākas bažas rada tas, ka nepietiekoša pieprasījuma dēļ nebūs iespējams nodrošināt iespēju strādāt visiem gribētājiem."
Autora nostāja ir proaktīva: attīstībai ir daudz priekšrocību – tehnoloģiskais progress varētu nodrošināt līdz šim nebijušu labklājību un atrisināt civilizācijas mūžseno problēmu: kā panākt, lai visiem pietiek līdzekļu iztikai. Taču arvien aktuālāks kļūst jautājums, kā šos ieguvumus padarīt pieejamus visai sabiedrībai, ierobežot lielo tehnoloģiju uzņēmumu arvien lielāko ietekmi un radīt jēgu pasaulē, kur dzīves centrā vairs nav darbs.
Grāmata Pasaule bez darba iekļuva The Financial Times & McKinsey 2020. gada labāko biznesa grāmatu pieciniekā, kā arī Inc., Fortune, The Times un The New York Times Book Review labāko grāmatu izlasē.
Grāmatu latviešu valodā tulkojusi Ieva Lešinska.