Vai pansionātā Vakarbirzes personālu iespējams aizstāt ar modernajām tehnoloģijām? Trīs dzīvesgudras dāmas Sīri, Irma un Anna Līsa ar savu rīcību mudina nezaudēt cilvēcību un atjēgties no pārliecīgas paļāvības uz iekārtām, lai gan absurdās situācijas allaž piedāvā visai jautrus mirkļus nama vienmuļajā dzīvē. Draudzenes aptver, ka dzīve sensoru, čipu, robotu un novērošanas kameru ielenkumā pamazām kļūst bīstama dzīvībai. Lai nepieļautu briestošo katastrofu, proti, apturētu sirmgalvju netīšu nogalināšanu ar mākslīgā intelekta vadītām tehnoloģijām, teju simtgadnieces ķeras pie ekstrēmas rīcības – sabotāžas un vandālisma.
Sīri, Irmas, Annas Līsas un vēstnieka piedzīvojumi asprātīgi aprakstīti arī grāmatās Nāve Vakarbirzēs (2022) un Bēgšana no Vakarbirzēm (2023). Mākslīgā intelekta krahs Vakarbirzēs ir augsti novērtēta par ziemeļu Agatu Kristi dēvētās Minnas Lindgrēnas (1963) grāmata; tā tika nominēta Starptautiskajai Dublinas Literatūras prēmijai (International Dublin Literature Award, 2019).
Vakarbiržu grāmatas, asprātīgā spriedzes triloģija ir starptautiski atzītās akadēmiskās mūzikas kritiķes (autore sacer arī operu libretus lielajiem opernamiem) un prozas autores Minnas Lindgrēnas pazīstamākais darbs, tulkots 20 valodās, lasītāji un kritiķi atzinuši – atverot romānu, bijis grūti iedomāties, ka stāsts par veco ļaužu pansionātu liks tik daudz smaidīt, pat aizrautīgi smieties.
Vieddzīvoklis gādāja par visnotaļ jautru dzīvi, ja vien tā iemītnieks spēja saglabāt pozitīvu attieksmi pret ierīču sarūpētajiem pārsteigumiem. Piemēram, ledusskapja durvju atvēršana saistījās ar garantētiem piedzīvojumiem. Nekad nevarēja zināt, kas ledusskapim jauns pavēstāms. – Piens. Puslitra. Iepakojumā. Sabojājies. Izmet. Nekavējoties. Izmantošanas. Termiņš. Beidzas. Šodien. Sīri ledusskapis bija iemiesojies jaunas sievietes balsī; tā šķita visnotaļ mundra, bet pārlieku egocentriska.
Grāmatas tulkojums tapis ar FILI – Finnish Literature Exchange - atbalstu.