Jau trešo gadu Sinfonietta Rīga aicina uz koncertciklu Vasaras vakara kamermūzika. Šo ciklu orķestra direktore Anete Toča izloloja, spītējot pandēmijas pirmās vasaras izmisumam. Pirmoreiz tas notika distancētā gaisotnē Dzintaru Mazajā koncertzālē, savukārt nu jau otro vasaru sadarbībā ar mākslas telpu Zuzeum klausītājus aicina baudīt kamermūziku Zuzeum izstāžu zālē atraisītā, sirsnīgi izzinošā gaisotnē kopā ar mākslas kuratores Ingas Šteimanes vadītām sarunām un meklējot kopīgo un atšķirīgo skaņu un vizuālajā mākslā. "Tā jau ir tradīcija," par trīs gadu darba augļiem un šonedēļ gaidāmajiem koncertiem priecājas Anete Toča, Vasaras vakara kamermūzikas producente. Šoreiz piedāvāti trīs šādi vakari – 26, 27. un 28. augustā.
Ideja par šādu ciklu nāca tāpēc, ka bijāt ļoti noilgojušies spēlēt un meklējāt iespēju? Pati taču arī labprāt kā flautiste iesaistāties kamermuzicēšanā?
Vasaras vakara kamermūzika ir kovidlaika bērns, un tā ir sanācis, ka tā ir manis izauklēta ideja. Orķestrim bija ierobežojumi uzstāties, un bija ierobežots klātienē pieļaujamais klausītāju skaits. Bijām spiesti meklēt citus risinājumus. Pirmie cikla koncerti notika Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē. Attīstījām šo ideju tā, ka Sinfonietta Rīga mūziķi izveido cikla saturu, bet mēs to saliekam kopā. Neviens neko neuzspiež. Viņi spēlē, ko vēlas, un mēs viņu iesūtītās idejas sakārtojam koncertprogrammās. Nu jau otro gadu turpinām sadarbību ar Zuzeum un domājam, ka tur arī paliksim, jo esam ļoti apmierināti ar šīm telpām un vidi. Šobrīd tā jau ir tradīcija un cikls ir izveidojies par nelielu festivālu, kurā Sinfonietta Rīga mūziķi var parādīt kaut ko citu ārpus ikdienas un orķestra repertuāra. Viņi var īstenot savas idejas un nospēlēt skaņdarbus, kurus citā vietā varbūt nenospēlētu. Tā ir viņu iniciatīva un vēlme. Ļoti priecājos, ka šajos koncertos varam parādīt apmēram pusi no orķestra māksliniekiem tuvplānā, parunāt ar viņiem un uzzināt, ko viņi domā. Orķestrim Sinfonietta Rīga nav ne Vasarnīcas, ne cita pašam sava festivāla, bet šis ir mirklis, kurā savus mūziķus parādām. It kā netīšām, it kā piespiedu kārtā šis ir kļuvis par konceptuālu festivālu, kurā spēlējam mazākos sastāvos un tādus skaņdarbus, ko mēs ikdienā orķestra repertuārā nevaram iekļaut. Protams, mākslinieciski neiejaucamies viņu vēlmēs.
Jau kopš senākiem gadiem ir pazīstams Sinfonietta Rīga kvartets: Agnese Kanniņa, Kristiāna Krūskopa, Klinta Kluce un Kārlis Klotiņš. Tas ir vienīgais orķestra pastāvīgais ansamblis?
Viņi spēlēs arī šī cikla 28. augusta koncerta Baltijas zvaigzne daļu, kurā viņi piedāvās mūsdienu igauņu un lietuviešu komponistu mūziku. Zināmākie vārdi ir Arvo Perts un Broņus Kutāvičs, savukārt igauņu vidējās paaudzes komponiste Age Vērosa daudziem būs atklājums. Kvartets ir šobrīd vienīgais pastāvīgais ansamblis, kas asociējams ar Sinfonietta Rīga vārdu. Notiek arī mēģinājumi atjaunot Sinfonietta Rīga pūtēju kvintetu. Šobrīd jaunā sastāvā viņi uzstāsies arī festivālā, koncertā Baltijas zvaigzne atskaņojot Viļņa Šmīdberga, Marinas Gribinčikas un Pētera Plakida darbus. Jācer, ka šis ansamblis būs ilgtspējīgs.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 23. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!