Hortus Musicus 50 gadu jubilejas koncertu Pusgadsimts paradīzes dārzā Hermaņa Brauna fonds piedāvā savā un ikgadējā Winterfest 25. jubilejā. Hortus Musicus programmu Lielajā ģildē 5. novembrī plkst. 19 iesāks sena ebreju melodija un turpinās dažādu laikmetu un zemju mūzika no viduslaikiem, renesanses un baroka līdz mūslaiku lielmeistariem Arvo Pertam, Gijam Kančeli, Helēnai Tulvei.
70. gados ansambļa mūziķi bija vieni no pirmajiem, kuri atvēra logu uz toreiz vēl maz zināmo viduslaiku un renesanses mūzikas pasauli. Šodien šī visā pasaulē gaidītā un augstu vērtētā muzikālā vienība izceļas ar pārsteidzošu un ļoti radoši pasniegtu repertuāra daudzveidību, kurā t. s. vēsturiski informētais senās, laicīgās, sakrālās un tautas mūzikas izpildījums uz vēsturiskajiem un etniskajiem mūzikas instrumentiem mēdz savīties arī ar džeza improvizāciju un rokmūzikas enerģiju. Hortus Musicus unikalitāte ir arī tā, ka visus piecdesmit gadus tas strādā sava izveidotāja – vijolnieka, diriģenta, mūzikas filozofa un pētnieka Andresa Mustonena – mākslinieciskajā vadībā. Ansambļa dalībnieki gan spēlē dažādus mūzikas instrumentus, gan dzied. Vadot Hortus Musicus koncertus un ierakstus, Andress Mustonens arvien arī pats spēlē vijoli – itāļu meistara Nikolasa Bergonci 1820. gadā darināto instrumentu. Vispirms urda ziņkāre uzzināt, kāpēc sava lolojuma Hortus Musicus jubilejas programmu Mustonens nosaucis – Pusgadsimts paradīzes dārzā.
Kāpēc tieši paradīzē?
Tāpēc, ka Hortus Musicus dzīvo nevis šajā pasaulē, kuru mēs visi ikdienā redzam, bet tajā, kuru mēs sajūtam un kura mūs sasniedz no augšas, no paradīzes augstumiem. Muzikālajā nozīmē – vēlamies dot priekšstatu par to, kāda mūzika skan paradīzē. Tas domāts poētiskā nozīmē – skaistums, harmonija un visa dzīve tādā ideālajā pasaulē, kurā valda tikai miers, prieks, harmonija un draudzība.
Tomēr mūzikā sastopam skumjas un sāpes. Kā tās iederas ideālajā, priekpilnajā pasaulē?
Cilvēki ticēja, ka tad, kad mūsu šīs pasaules dzīve beigsies, tā turpināsies paradīzē. Tāpēc viduslaiku, renesanses un baroka mūzikas skaņdarbos vienmēr ir sajūtams iekšējs prieks.
Hortus Musicus jubilejas programma ir kā daudzkārtaina torte, kuras slāņus pārstāv ļoti plaša laikmetu un telpas ģeogrāfija: no senlaikiem līdz šodienai. Mazliet no visa, kas spēlēts 50 gados?
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 8. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!