Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Kinorežisoram Ivaram Seleckim piešķirta Ministru kabineta balva

Latvijas valdība 23. oktobrī lēmusi par Ministru kabineta balvas piešķiršanu sešām izcilām personībām, atzīmējot viņu nozīmīgo ieguldījumu un nopelnus Latvijas valsts attīstībā; Ministru kabineta balvu saņems arī kinorežisors un operators, divu Latvijas Simtgades filmu līdzdalībnieks Ivars Seleckis, informēja Nacionālā Kino centra pārstāve Kristīne Matīsa.

Šogad kopā ar Ivaru Selecki Ministru kabineta balvu saņem arī Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits, dejotāja, horeogrāfe un pedagoģe Vija Vētra, Latvijas bobsleja izlases komandas galvenais treneris Sandis Prūsis, ārsts internists, endokrinologs Agnis Štifts un Iepirkumu uzraudzības biroja vadītāja Dace Gaile. 

Ministru kabineta balvas laureāti svinīgā ceremonijā, kas šogad notiks 26. novembrī Rīgas pilī plkst. 19, saņems Ministru kabineta Goda diplomu, Ministru kabineta balvas krūšu nozīmīti un naudas balvu 7115 eiro apmērā. 

Ministru kabineta balva Latvijā ir nākamais augstākais apbalvojums aiz Triju Zvaigžņu ordeņa un augstākais no tiem, ko piešķir valdība. 

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Ministru kabineta balvu iedibināja 1995. gadā, simboliski atjaunojot Tēvzemes balvu, kuru 1937. gadā dibināja prezidents Kārlis Ulmanis. Visu atjaunotās Ministru kabineta balvas laureātu sarakstu var aplūkot Ministru kabineta mājaslapā.

Kinorežisors un operators Ivars Seleckis (1934) balvu saņem par daudzās desmitgadēs mērāmu ieguldījumu Latvijas kinomākslā, izciliem starptautiskiem sasniegumiem un joprojām aktīvu darbību arī šodienas Latvijas filmu nozarē. Simboliski, ka Ivars Seleckis saistīts pat ar divām filmām, kas 2018. gadā tiek pirmizrādītas Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei – viņš ir gan režisoru Kristīnes Briedes un Audrja Stoņa dokumentālās filmas Laika tilti varonis, gan pats kā režisors uzņēmis klasiski tīru un sabiedrībā ļoti atsaucīgi uzņemtu dokumentālo filmu Turpinājums, apliecinot neizsīkstošu enerģiju un talantu arī vēl 84 gadu vecumā. Un tieši Ivara Selecka filmu Turpinājums Latvijas nacionālā komisija izvēlējās kā Latvijas pieteikumu, pretendējot uz ASV Kinoakadēmijas balvu Oskars kategorijā Labākā ārzemju filma. Komisijas formulējums uzsver tās pašas pamatvērtības, kuras Ivars Seleckis izkopis visa sava radošā mūža garumā – “starptautiski konvertējams un skaidrā kinovalodā izstāstīts profesionāla dokumentālista stāsts par Latviju šodien un tagad. (..) …pēdējā laika spēcīgākais vēstījums, kāds vien atrodams Latvijas filmās. Ar šo lēmumu komisija balso par humānismu un par īstu kino”.

Kinorežisors un operators Ivars Seleckis ir viens no Latvijas kinovēstures svarīgākajiem balstiem, viņš vispirms kā kinooperators, vēlāk arī kā režisors piedalījies gandrīz visās filmās, kas veido Latvijas dokumentālā kino vēstures zelta fondu, turklāt Ivars Seleckis ir vienīgais kinematogrāfists Latvijā, kurš saņēmis trīs pasaulē nozīmīgākās dokumentālā kino balvas – Eiropas Kinoakadēmijas balvu Fēlikss (1989. gadā) un divus apbalvojumus, kas nosaukti dokumentālā kino vēstures dižgaru Jorisa Ivensa un Roberta Flaerti vārdos. Likumsakarīgs ir fakts, ka 2014. gadā Ivars Seleckis saņēma Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps par mūža ieguldījumu kinomākslā; kopā ar viņu tika godināta arī viņa dzīvesbiedre, ilggadējā montāžas režisore Maija Selecka. Tomēr arī pēc 80. jubilejas Ivara Selecka aktīvā radošā darbība nav aprimusi, tādējādi godam nopelnot valsts mēroga atzinību.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Banāns un slava(1)

Lielveikalā bieži nopērku vienu ābolu, apelsīnu vai banānu. Tieši vienu, nevis kilogramu vai puskilogramu.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja