Zero waste koncepts radās pagājušā gada 60. gados – tas aicina raudzīties uz atkritumiem kā uz izmantojamiem resursiem.
Festivālā Mazāk ir vairāk katru vakaru tiks demonstrēta 1,5 līdz 2 stundu gara filmu programma.
S. Rībena pastāstīja, ka filmas ir rūpīgi atlasītas, lai liktu skatītājiem aizdomāties par zero waste konceptu un iedvesmotu rīkoties. Visas filmas būs latviešu valodā, vai arī tām tiks nodrošināti subtitri latviešu valodā.
Savukārt 13. un 14. oktobrī pēc filmu seansiem notiks diskusijas, kurās piedalīsies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere, biedrības homo ecos: vadītājs Artūrs Jansons, Zero Waste Latvija pārstāves Zane Skuja un Baiba Petrenko, Vides izglītības fonda pārstāvis Edmunds Cepurītis, Zaļās jostas pārstāve Laima Kubliņa, kā arī zero waste filosofijas piekritēja un LNT “seja” Kristīne Garklāva. Organizatori aicina skatītājus aktīvi piedalīties diskusijās, uzdodot jautājumus vai komentējot; lai nodrošinātu sarunu fokusu, abas diskusijas tiks moderētas.
“Domāt un rīkoties tikai kā patērētājam nozīmē būt bezatbildīgam; 21. gadsimtā tā jau ir destruktīva stratēģija. Cilvēku skaits pasaulē un arī patēriņš pēdējās desmitgadēs ir būtiski pieaudzis, diemžēl palielinot arī atkritumu apjomu. Viena no atbildēm, kā ar to cīnīties, ir zero waste principu iedzīvināšana ikdienā. Mums šī tēma ir ļoti svarīga, tāpēc iesaistāmies pasākumos, kas izglīto cilvēkus, aicinot mainīt paradumus,” saka Kaņepes Kultūras centra vadītāja Liene Jurgelāne.
Ceturtdien, 12. oktobrī, plkst. 18 būs skatāma dokumentālā filma Waste Land (2010, Lielbritānija, Brazīlija), režisore Lucy Walker. Filma ir stāsts par gandrīz trīs gadu ilgumā dokumentētā slavenā mākslinieka Vika Muniza ceļojumu no viņa mājām Bruklinā uz dzimto Brazīliju un pasaulē lielāko izgāztuvi Džardim Gramačo, kas atrodas Riodežaneiro nomalē. Tur kopā ar vietējiem pārstrādājamo atkritumu vācējiem „katadores” viņš veido fotoattēlu reprodukcijas no atkritumiem, atspoguļojot gan šo cilvēku godu, gan izmisumu.
Pēc tam tiks demonstrēta animācijas īsfilma My Strange Grandfather (2011, Krievija), režisore Dina Velikovskaya. Filmas anotācijā teikts, ka radošs cilvēks bieži vien šķiet jocīgs, smieklīgs un mazliet jucis. Pat viņa draugi un ģimene ne vienmēr viņu saprot un bieži vien jūtas apkaunoti. Taču dažreiz viņš spēj radīt īstu brīnumu — tikai no atkritumiem.
Vakara gaitā, plkst. 20.30 notiks dokumentālās filmas Plastic China (2016, Ķīna), režisors Jiu-liang Wang seanss. Jidži ir 11 gadu, un viņa kopā ar vecākiem strādā atkritumu pārstrādas centrā, taču sapņo par došanos skolā. Pāstrādes centra ambiciozais vadītājs Kans sapņo par labāku dzīvi. Globālā patēriņa kultūra tiek analizēta no to cilvēku skatpunkta, kuri pārstrādā šīs kultūras atkritumus.
Pēc filmas Plastic China, varēs redzēt režisores Lāsmas Ābeles filmu Lai smuki! (2016, Latvija). Filma stāsta par vienkāršu cilvēku centieniem radīt sev apkārt skaistu vidi un atspoguļo mūsdienu sabiedrībā svarīgu tēmu - cilvēka un pilsētvides attiecības. Diviem filmas galvenajiem varoņiem, savā starpā nepazīstamiem rīdziniekiem ir kopīgs un visai neparasts hobijs – viņi savas mājas priekšā un pagalmā iekārto dārziņu no pašu veidotiem un atrastiem objektiem, tādējādi radot savdabīgas pagalmu izstādes, ko apkārtējie ne vienmēr uztver viennozīmīgi.
Savukārt 13. oktobrī plkst. 18 vēlreiz būs iespēja redzēt filmas Waste Land un My Strange Grandfather, bet 14. oktobrī plkst. 17 - Plastic China un Lai smuki!.
Filmu festivāls Mazāk ir vairāk notiek izglītojošas kampaņas ietvaros, kas kopš oktobra sākuma norisinās visā Latvijā. Vēl kampaņas laikā notiek ēdienu gatavošanas meistarklases, zibakcijas, kā arī TV 24 tiks demonstrēts izglītojošu raidījumu cikls.