“Šogad Latvijas kods stāstīs stāstus par daudzveidīgām pieredzēm, kas skar dažāda vecuma cilvēkus – par bērna augšanu vecāku prombūtnē, par jauno māmiņu pieredzi pēc bērna piedzimšanas, par cīņu ar stresu, bailēm no vientulības un par mazpilsētu iedzīvotājiem būtisko sociālo un kultūras satikšanās punktu slēgšanu. Dokumentālajās īsfilmās, ko veidojuši dažādu paaudžu režisori (un daži no viņiem ir arī savu filmu varoņi), ikvienam būs iespēja no dažādiem skatpunktiem paskatīties uz sabiedrības veselību šodienas Latvijā,” teic projekta Latvijas kods. Latvija šodien vadītāja Zane Valeniece.
16. novembrī ciklu atklās filma Latvijas kods. Palīdzības piemineklis (2024; režisors Ivars Zviedris). Palīdzības piemineklis ir veikaliņš Alūksnes centrā – sociāla, kulturāla un cilvēciska vieta nelielajā Malēnijas lielpilsētā, kurā cits citu pazīst, samīļo un ienīst. Bijušā Alūksnes pasta telpu sienas, grīdas un komunikācijas ir nokalpojušas. Ziemā mazā krāsniņa tik tikko piesilda telpas. Ar dažādām lietām pilnie plaukti uzrunā svešos ienācējus. Skaļā un enerģiskā Ginta lieliski piestāv šai vietai un situācijai. Viņa prot aprunāties, kritizēt un palīdzēt ikvienam. Gintas tēls papildina visu, kas notiek šajā labdarības veikaliņā, kurā preces maksā 20 centus. Šī vieta ir kā pagātnes sala, kas atrodas blakus modernam lielveikalam, kurā par 20 centiem nevar nopirkt gandrīz neko. Viņa nezina, cik ilgi izturēs saskarsmi starp tiem, kuri veikaliņam ziedo sev nevajadzīgās lietas, un tiem, kuri nāk tās pirkt par 20 centiem.
23. novembrī pirmizrādīs filmu Latvijas kods. Caur bērna acīm (2024; režisore Gerda Jirgena – debitante Latvijas koda projektā). Kad Gerdai bija divi gadi, vecāki viņu atstāja Latvijā un devās uz Īriju strādāt. Šī pieredze un atmiņas Gerdu nelaiž vaļā joprojām, tāpēc viņa meklē jauniešus ar līdzīgu bērnības pieredzi, lai dalītos, uzklausītu un saņemtu drosmi runāt ar saviem vecākiem par laiku, kas neatgriezeniski ietekmējis viņu dzīvi. Filma parāda būtisku sabiedrības problēmu – ekonomiskās krīzes laika bērnus, kuri auguši vecāku prombūtnē. Īsfilmā redzami viņu emocionālie pārdzīvojumi un traumas, kas tagad ietekmē viņu kā pieaugušu cilvēku dzīves.
30. novembrī – Latvijas kods. Pastnieku gaidot (2024; režisors Mārtiņš Grauds). Daudzās Latgales viensētās pastnieks ir vienīgais cilvēku, kas ne tikai piegādā vēstules, bet arī ieklausās vietējo sirdīs. Viņš tiek gaidīts kā tuvs draugs, ar ko dalīties priekos, bēdās un no kura uzzināt jaunumus. Laiki mainās, dzīve kļūst modernāka, un mazās pasta nodaļas, kurās kaimiņš varēja satikt kaimiņu, strauji izzūd. Filmas veidotāji ciemojas Krāslavas pasta nodaļā un seko pastniekiem viņu ikdienas maršrutā, satiekot gan Latgales sirsnību, gan dažkārt rūgtas pārdomas un arī gaišu cerību.
7. decembrī būs skatāma īsfilma Latvijas kods. Postpartum (2024; režisore Katrīna Birkenberga) – intīms stāsts par trīs jauno māmiņu pieredzi pēc bērna piedzimšanas. Savās video dienasgrāmatās sievietes atklāj ikdienas grūtības un prieka mirkļus, ļaujot ielūkoties pasaulē, kas ārpasaulei bieži vien paliek noslēpta. Filma sniedz dziļi personisku ieskatu emocionālā ceļojumā, kur jaunās māmiņas mēģina atrast līdzsvaru starp mātes lomu un savu identitāti, pārvarot izolāciju, šaubas un sabiedrības gaidas.
Dokumentālo stāstu cikls noslēgsies 14. decembrī, kad televīzijas pirmizrādi piedzīvos otra šī gada debitanta – režisora Dāvja Gaujas – filma Latvijas kods. AAAAAAAAA (2024). Laikā, kad pieaug stresa izraisītas saslimšanas un nomierinošo medikamentu patēriņš, mūsdienu Latvijas sabiedrība, līdzīgi kā citur pasaulē, meklē ārstnieciskus veidus dažādās neparastās psiholoģiskās palīdzības formās. Filma par neordināru terapiju un veidiem, kā pārvarēt bailes un dusmas, nomāktību, pašapziņas trūkumu un stresu.
Projektu Latvijas kods. Latvija šodien Latvijas Televīzija kopš 2013. gada veiksmīgi īsteno sadarbībā ar Valsts kultūrkapitāla fondu un Nacionālo kino centru. Visas iepriekšējos gados tapušās dokumentālās īsfilmas vienkopus skatāmas sabiedrisko mediju satura atskaņotājā REplay.lv.