Savulaik dzejnieka Jāņa Akuratera māju Torņakalnā greznoja vairāki austrumu paklāji, kurus dzejnieka ģimene iegādājās antikvariātā Rīgā 20. gadsimta 20. gados. Diemžēl līdz mūsdienām neviens no šiem paklājiem nav saglabājies. Bet fotoattēlos, kas uzņemti 20. gadsimta 30. gados dzejnieka kabinetā Torņakalnā, viens no paklājiem ir labi redzams. Azerbaidžānas Nacionālais paklāju muzejs atsaucās Jāņa Akuratera muzeja idejai un, izmantojot informāciju, ko dod šie fotoattēli, kā arī Kaukāza paklāju tradīciju izpēti, apņēmās 2023. gadā izgatavot šī paklāja kopiju. Izpētē tika konstatēs, ka tas savulaik ir bijis Azerbaidžānas Sušas paklāju skolas tradīcijās austs paklājs. Ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu paklājs Jāņa Akuratera muzejam tika izgatavots Azerbaidžānas Nacionālajā Paklāju muzejā.
Ceremonija, kas veltīta paklāja svinīgai izgriešanai no stellēm, notika 2024. gada 21. maijā Azerbaidžānas Nacionālajā Paklāju muzejā Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājas Daigas Mieriņas vizītes laikā Azerbaidžānā, kas tika organizēta par godu Latvijas un Azerbaidžānas diplomātisko attiecību 30. gadadienai.
25. jūlijā šī noaustā paklāja prezentācija notiks Jāņa Akuratera muzejā. Plkst. 14.00 to ievadīs simpozijs, kas būs veltīts paklāju un grīdsegu, kā arī Latvijas – Azerbaidžānas kultūras sakaru tēmām. Ar stāstu par Azerbaidžānas Nacionālo Paklāju muzeju uzstāsies tā direktore Amina Melikova. Par paklāja izgatavošanas projektu un paklāju aušanas tradīcijām mūsdienu Azerbaidžānā runās Jāņa Akuratera muzeja paklāja izgatavošanas projekta vadītāja un Azerbaidžānas Nacionālā Mākslas muzeja direktore Širina Melikova. Par paklājiem Latvijas vēsturiskajos interjeros un vēsturisko interjeru ekspozīcijās savā referātā vēstīs mākslas vēsturnieks Dainis Bruģis. Ar grīdsegu vēstures Latvijā dažiem aspektiem savā priekšlasījumā iepazīstinās etnogrāfe Aija Jansone. Par paklājiem un grīdsegām Jāņa Akuratera mājā, kā arī par Akuratera sievas un meitas piedzīvoto Kaukāzā vēstīs Jāņa Akuratera muzeja vadītāja Maira Valtere. Simpoziju noslēgs Nigara Sultanova, kura iepazīstinās ar Jāņa Jaunsudrabiņa romāna Nāves deja vēsturisko kontekstu un romāna tulkojumu azerbaidžāņu valodā.
Plkst. 17.00 sāksies Azerbaidžānas Nacionālajā Paklāju muzejā izgatavotā paklāja Jāņa Akuratera muzejam prezentācija. Tajā azerbaidžāņu autoru dzejas tulkojumus latviešu valodā lasīs aktieris Gundars Grasbergs. Azerbaidžānas tautas dejas izpildīs ansambļa Buta dejotājas.
Pasākuma “Paklājs – mājas rota. Austrumu – rietumu stāsts” programma:
- Plkst. 14.00 Simpozijs;
- Memoriālo muzeju apvienības direktores Ritas Meinertes uzruna;
- Amina Melikova (Azerbaidžāna). Azerbaidžānas Nacionālais Paklāju muzejs un tā darbība;
- Širina Melikova (Azerbaidžāna). Azerbaidžānas Nacionālā Paklāja muzeja un Jāņa Akuratera muzeja kopīgais paklāja izgatavošanas projekts un paklāju izgatavošanas mūsdienu tradīcijas Azerbaidžānā:
- Dainis Bruģis (Latvija). Paklāji Latvijas vēsturiskajos interjeros un vēsturisku interjeru ekspozīcijās;
- Aija Jansone (Latvija). No grīdsegu vēstures Latvijā;
- Maira Valtere (Latvija). Paklāji un grīdsegas Jāņa Akuratera mājā. Dzejnieka kabineta paklāja izgatavošanas projekts;
- Nigara Sultanova (Azerbaidžāna). Jāņa Jaunsudrabiņa romāna Nāves deja vēsturiskais konteksts un romāna tulkojums azerbaidžāņu valodā;
- Plkst. 17.00 Jāņa Akuratera muzejam Azerbaidžānas Nacionālā Paklāju muzejā izgatavotā paklāja prezentācija.Piedalīsies Azerbaidžānas tautas deju ansamblis Buta;
- Azerbaidžāņu autoru dzejas atdzejojumus latviešu valodā lasīs Gundars Grasbergs;
- Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājas Daigas Mieriņas uzruna;
- Azerbaidžānas Vēstniecības Latvijā pārstāvju uzrunas;
- Paklāja izgatavošanā iesaistīto personu uzrunas un apsveikumi.
Simpozija darba valodas – latviešu un angļu valoda.