Latviešu grāmatai 500. Fokusā Latgale lekcijas notiks otrdienās, 10. un 24. septembrī, kā arī 22. oktobrī no plkst. 17.45 līdz 19.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) telpā Retumu pasaule (5. stāvā).
Pirmā lekcija paredzēta 10. septembrī, to vadīs kartogrāfe, novadpētniece Andra Zubko-Melne, stāstot par latgalisko vietvārdu vēsturi, transformāciju, izaicinājumiem un atainojumu literatūrā. 24. septembrī LNB Letonikas un Baltijas centra vadītāja, vēsturniece Kristīne Zaļuma stāstīs par muižu bibliotēku kolekcijām kā avotu Latgales vēstures pētniecībā, bet 22. oktobrī valodniece Lidija Leikuma iepazīstinās ar pirmo laicīgās literatūras darbu latgaliski Eisa muoceiba ap audziešonu bišu (1832).
Notikumu cikls Latviešu grāmatai 500 ir piecu gadu (2021–2025) programma, kurā tiek izcelti nozīmīgākie procesi, kas iekustinājuši latviešu rakstītā un iespiestā vārda izplatību. 2025. gadā tiks atzīmēta pirmās iespiestās latviešu grāmatas – luterāņu mises – piecsimtgade. Rudenī gaidāmais lekciju cikls ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas un latgaliešu kultūras kustības Volūda kopīga ideja pasākumu programmā pievērst lielāku uzmanību arī otrā latviešu valodas rakstu tradīcijā – latgaliešu valodā – publicētajiem darbiem un valodas attīstībai kā tādai, veicinot sabiedrības izpratni, izglītošanu un zināšanu pieejamību.
Visas plānotās lekcijas ikviens interesents var apmeklēt bez ieejas maksas, kā arī pēc tam lekciju ieraksti būs brīvi pieejami klausāmā formātā. Lekciju norisi finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta piešķirtajiem Kultūras ministrijas līdzekļiem projektā Latgaliskās kultūrvides stiprināšana: sadarbība, izpratne un iesaiste.