"Vienā projektā darboties 24 autoriem – tas jau ir kosmoss. Tie vairs nav 13. Tāpēc vajag vienu šādu kopā sanākšanu, lai mēs redzam, ar ko mums patiesībā ir darīšana," ar šādiem vārdiem pagājušās nedēļas nogalē, 14. decembrī, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Draugu telpā autoru tikšanos un sabiedrības iepazīstināšanu ar jaunā romānu un pētījumu cikla Es esmu… ideju atklāja izdevniecības Dienas grāmata vadītāja Dace Sparāne-Freimane. Romānu sērijas Mēs. Latvija, XX gadsimts laikā iekustinātā latviešu prozaiķu cunftes solidaritāte un radošā enerģija nevarēja tā vienkārši aprimt un izsīkt aiz pēdējā – Andra Akmentiņa romāna Skolotāji. Ir tapis likumsakarīgs turpinājums. Var piekrist kultūras ministrei Dacei Melbārdei, ka idejas lieliskums "liek skudriņām skriet pār kauliem, jo jūti, ka tas ir kaut kas labs un daudzsološs". Ir izstrādāts jauns, apjomīgs, vienotā idejā un misijā balstīts literatūras un kultūrvēstures mijiedarbes projekts Es esmu... – 24 jauni oriģinālliteratūras darbi – 12 romāni un 12 monogrāfijas. Tos kopīgi, pa pāriem, rakstīs prozaiķi un literatūras zinātnieki. Darbi iznāks, sākot no 2020. gada vidus līdz 2023. gada vidum vai beigām. "Tā ir optimistiskā versija," precizē izdevēja.
Jāiet empātijas virzienā
Jaunais projekts Es esmu… paredz sērijas Mēs. Latvija, XX gadsimts tālākvirzību, arvien aktivizējot sociālo atmiņu, vēstures apzināšanu, izpēti un izpratni un attīstot nacionālai (valstiskai un tautiskai) identitātei tik svarīgo piederības sajūtu un svaigu skatījumu uz kopējo kultūrtelpu. "Sērijas Es esmu… radošajiem un pētnieciskajiem darbiem šī misija jāveic, fokusējoties uz personības būtību, individuālajām izvēlēm, intelektuāļa atbildību. Projekta ambīcija atrodas šajā sadurē starp "es esmu" un konkrēto latviešu rakstnieku, kurš dažādu apsvērumu dēļ mūsdienu sabiedrībā ir nonācis amnēzijas zonā vai arī citu apstākļu dēļ bijis nostumts no tagadnes apvāršņa," stāsta D. Sparāne-Freimane.
"Idejas sākums bija tas, ka jābeidz egoistu uzvaras laikmets un jāiet empātijas virzienā. Ģeniāliem rakstniekiem parasti vislabāk patīk aplūkot sevi, nevis kādus citus," saka projekta idejas autore – rakstniece un mākslas vēsturniece Gundega Repše. Domājot ar izdevēju, kā turpināt vēstures stīgu, abas secinājušas, ka plašākā publikā vecie rakstnieki ir aizmirsti.
"Man ir ļoti daudz nācies runāt ar skolēniem un studentiem, kuri saka – kā mēs to visu varējām nezināt?! Tas nav pašsaprotami, ka mēs Latvijas simtgadē esam kopā ar Kārli Skalbi. Izrādās – nē, grāmatas par viņu nemaz nav. Sērijas sakarā tik ļoti nācās taisnoties, kas ir literārs darbs un kas – pētījums, vēsture vai zinātne, tad dzima velnišķīgais plāns, ka varētu blakus nolikt – kas ir īstenība, uz ko pirmtiesības ir akadēmiskajiem pētniekiem, un tad "tirliņam" rakstniekam ir pilnīgi brīvas rokas rakstīt savu romānu, jo zinātnieks pateiks, kā ir patiesībā. Mēs neesam divas dažādas nometnes, kā tagad visās jomās cilvēki mēģina sevi pozicionēt dažādos ierakumos. Mēs esam kopā, visi esam autori," uzsver Gundega Repše.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 18. decembra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Viss, ko saka Dace Mellbārde,