Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Undīne Adamaite

Sezona kā iespēja caur drāmu būt saliedētiem un dzīviem. Paziņoti pretendenti Spēlmaņu nakts balvām(4)

Pagājusī teātra sezona bija īpaša, kā klusums pirms vētras. Tā iesākās ar jaunām gaidām, pretenzijām, pārmaiņu dvesmām, dumpjiem, līdz ar to arī – iespējām caur drāmu tikt saliedētiem. Tā paguva mums nest svaigus gaisa malkus ne vien jaunu iestudējumu, bet arī jaunu radošo apvienību formā. Tā uzņēma apgriezienus un solījās mūs paraut līdzi virs ierastā, bet... tika aprauta pusvārdā, kā gadās brīžos, kad spēcīgs vējš aizsit elpu.

"Par mani, bet kopā ar mani". Tapis dzejniecei Annai Rancānei veltīts koncertuzvedums Latgolys freska

Anna Rancāne ir viens no mūsdienu Latgales spilgtākajiem simboliem – gan literatūrā un publicistikā, gan arī Latgales sabiedriskajā un kultūras dzīvē. Trausla, stipra, sāpīga, aizmūžīga, dzidra, godīga un skaista. Bērnišķīgi tīra un neviltota. Tieši tāda, kādu dzejnieci ieraugām mākslinieces Ievas Jurjānes gleznā, kas tapusi jau pavasarī gleznotājas mājās.

Apsolījām, ka nenobīsimies. Latvijas neatkarības atjaunošanas trīsdesmitgadei veltīta lielformāta fotoizstāde(1)

Ir karsta diena, tieši tāda, kāda tā bija pirms 30 gadiem 4. maijā. Mēs ļoti bijām strādājuši pie Neatkarības deklarācijas. Viss bija salikts – punkti, komati, domuzīmes. Sirdī mēs to jau bijām pieņēmuši, bet 3. maijā Dainis Īvāns mūs uzaicināja, un daļa kolēģu atsaucāmies un aizbraucām pie Mātes Latvijas uz Brāļu kapiem. Devām Mātei Latvijai zvērestu, ka neapjuksim, nenobīsimies, nesatrūksimies, būsim jestri, ņipri – tādi, kādi esam jaunībā šajās fotogrāfijās, – un pieņemsim deklarāciju, kas ir svarīga visai Latvijas tautai.

Māris Čaklais. Šampinjons zem asfalta(6)

Māris Čaklais aicināja literātus domāt vienam par otru un kontaktēties, bet pašam ļoti svarīgi bija pamukt prom no pilnīgi visa sadzīviskuma.

Kas ir pirts čības? Izrādes Sidraba šķidrums recenzija(3)

Sidraba šķidrumā asprātība sprēgāt sprēgā. Bet vai tur ir iespējams iemesties īstai līdzjūtībai vai dziļākai tolerancei pret iemīlējušos pāri Rūtu/Rihardu un Oskaru kā diviem normāliem cilvēkiem, kuri vēlas apprecēties, bet nedrīkst?

Analogo mediju atdzimšana un futūrisms

Kuldīgā jau astoto gadu norisināsies Dizaina filmu festivāls. Šogad – no 31. jūlija līdz 15. augustam. Programmā iekļautas sešas pilnmetrāžas filmas, no kurām visas Latvijā tiks izrādītas pirmoreiz.

Lai ar dzejoli varētu izsist logu

Viņam īpaši patika nulle un viens, stāvēt kailam pie loga un radīt pasauli it kā uz otru pusi, liekot pazust priekšmetiem un to izdzēšot. Ilgu laiku krievu rakstniecības vēsture nezināja, ko iesākt ar Daniilu Harmsu (1905–1942), – pasludināt par trako vai spilgtāko avangarda un absurda pārstāvi krievu literatūrā.

XXI gadsimta mīlasstāsts. Izrādes Elpa recenzija

Režisors Dmitrijs Petrenko ar savu intīmo kamerizrādi Elpa pārliecinoši gāž mītu, ka Dailes teātra Lielā zāle ir par lielu nopietnām teātra sarunām ar skatītāju. Tikai divi aktieri "melnajā kvadrātā", un skatītājs ķer katru viņu vārdu.

Ar katru gadu vairāk toni sāk noteikt jaunie(1)

Mēs cenšamies vērtēt visas grāmatas bērniem un jauniešiem, kas gada laikā ir nonākušas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, – atklāj Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas žūrijas pārstāve – literatūrzinātniece Ilze Stikāne, kura ar kolēģiem izvērtējusi pāri simtam grāmatu.

Tehnoloģijas maina arī idejas. LNB aicina Valsts prezidentu kļūt par divu nozīmīgu notikumu patronu

Tieši pirms gada Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notika Valsts prezidenta Egila Levita inaugurācijas ceremonija. 8. jūlijā prezidents ar kundzi Andru Leviti ar simbolisku vizīti pagodināja bibliotēku, tiekoties ar tās direktoru Andri Vilku, iepazīstoties ar Reto grāmatu un rokrakstu kolekciju, apskatot Brīvības pieminekļa izgaismošanas projektam veltīto izstādi, multimediju izstādi Tautasdziesmu teicējas. 1991 un izstādi Hernhūtiešu rokraksti. Pēc tam abu starpā notika neliela publiska saruna par mākslīgā intelekta problemātiku.

Mirsti labāk astoņos(2)

Ārstos cilvēcība un empātija nav zudusi. Mums paveicās. Mediķi pārkāpa noteikumus. Bet vai tā tam būtu jādarbojas?

Sapņa garša. Intervija ar rakstnieku Andri Zeibotu(1)

"Nē, nē, nekādu sacensību!" – rakstnieks Andris Zeibots ar romānu Krauklis atklāj trīspadsmit romānu sēriju Es esmu… par latviešu literatūras klasiķiem, bet savam pirmajam kārtas numuram nepiešķir īpašu nozīmi.