Ienākot telpā, jūs ieraudzījāt spīdīgas, skaistas čībiņas. Tas nozīmē: mēs novelkam apavus un tīrām kājām ejam tālāk telpā, saka mākslas muzeja Rīgas birža vadītāja Daiga Upeniece. Lai cik ļoti izstādes veidotāji vēlējušies šo ideju realizēt pa īstam, ziemīgi drēgnie laika apstākļi un vēsās muzeja flīzes likušas ieceri izspēlēt tikai simboliski un no idejas atteikties. Pārfrāzējot – izstādes veidotāji, ienākot Indijas kultūras telpā, aicina nolikt malā visas savas līdzšinējās klišejas un doties līdzi aizraujošā ceļojumā, ko nodrošinājis "milzīgs zinātniskās izpētes darbs". Izstādi arī pavadīs, Daigas Upenieces vārdiem runājot, "ekstrēmi liels un interesants izglītojošo nodarbību skaits".
Līdz 8. aprīlim mākslas muzejs Rīgas birža piedāvā izstādi Indija – tradīciju zeme.
Gigantisks darbs
Indija ir viena no vecākajām civilizācijām pasaulē, kuras kultūras mantojums balstās gadsimtiem ilgā vēsturē. Tas ir daudzveidīgs, tradīcijām un dažādām reliģijām bagāts, no paaudzes paaudzē saglabājot arī senās amatniecības prasmes. Pētnieciskais darbs noticis, pateicoties sadarbībai ar Indijas vēstniecību Stokholmā un Indijas pētniecības institūciju Eka Archiving Services Ņūdelī. "Līdz ar to laikā starp iepriekšējām izstādēm un šo ir pārpeldētas ne tikai jūras, bet arī okeāni," palepojas Daiga Upeniece.
Izstādes kuratore Kristīne Millere vērš uzmanību, ka šī sadarbība ļāvusi pārskatīt arī terminoloģiju un simbolus un pēc iespējas tuvoties pirmavotiem, attīrot dažādus indiešu kultūras jēdzienus no uzslāņojumiem. Izstādē eksponēts ap 260 muzeja kolekcijas darbu, sniedzot ieskatu plašajā Indijas kultūras mantojumā. Ikviens no šiem priekšmetiem ir sarežģīts mākslas darbs ar izsmalcinātu ornamentu, motīviem un dizainu, kura izgatavošanas tradīcijas tiek pārmantotas.
Interese par Indijas kultūru, literatūru, filozofiju, ētiku un reliģiskajām praksēm Latvijā parādījās XX gadsimta pirmajā trešdaļā. Sākotnēji muzeja kolekcija bija neliela. Šobrīd, līdz ar vācbaltu diplomāta Karla Kēlera (1942– 2022) pēdējo gadu dāvinājumiem, LNMM krājumā ir vairāk nekā 500 darbu. Tā kļuvusi par lielāko Indijas mākslas kolekciju Baltijā. Kēlera pirmā izglītība bijusi mākslas vēsturnieks, līdz ar to viņš saprata, ko iegādājas. Viņa prieks bija iet uz tirgiem un tajās lielajās kaudzēs atrast tiešām vērtīgas lietas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 18. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!