Abi mākslinieki sadarbojas jau piecus gadus. Jāņa Gutāna-Graša un Sandas Zemes jaunākā darbu ekspozīcija ir rezumējums par pēdējā laikā novēroto, sajusto un radīto dabā dažādās ekspedīcijās, braucienos un ceļojumos. Šīs izstādes mērķis ir iepazīstināt apmeklētājus ar pasaulē populāru, bet Latvijā mazāk zināmu mākslas virzienu – zemes mākslu jeb lendārtu (land art – angļu val.) – un parādīt tā dažādību, rosinot uz filozofiskām pārdomām par dabu un cilvēka vietu tajā.
Zemes mākslas virziens radies XX gadsimta 60. gados Amerikas Savienotajās Valstīs un izvedis mākslu no galerijām ārā, laukā. Lendārta darbi tiek radīti ar mākslinieka rokām, izmantojot viņa radošumu un dabā pieejamos materiālus – akmeņus, smiltis, gliemežvākus, lapas, zarus un tamlīdzīgus. Šī mākslas virziena objektu tapšanā tiek pielietotas tādas metodes kā balansēšana, ierakumi, iekārumi, kārtošana un citas. "Kādu brīdi tie ir redzami dabā, bet pēc tam šie mākslas darbi sadalās, aizplūst vai tiek aizpūsti," piebilst Sanda Zeme.
Lendārtam raksturīga liela pietāte pret dabu un autoru nepieķeršanās savam veikumam. Ņemot vērā zemes mākslas virziena darbu gaistošo būtību, tie tiek fotografēti un lielākā daļa cilvēku šos mākslas objektus ierauga tieši šādā formātā – kā bildi. Līdzās fotogrāfijām izstādē Spēles Dieva dārzos eksponētas arī divas Jāņa Gutāna-Graša veidotas instalācijas jeb nedaudz dabas kultūras pils Ziemeļblāzma telpās. Klūgu murskulis un interaktīvs veidojums, kura tapšanā var iesaistīties ikviens izstādes apmeklētājs.
Savukārt abi mākslinieki jau ķērušies pie savu nākamo lendārta mākslas darbu veidošanas. "Kad jūs piezvanījāt, mēs tieši vērām ciet mājas durvis un gatavojāmies doties uz Ķoņu kalnu (Naukšēnu novada Ķoņu pagastā – I. A.) sagatavot vietu un materiālus, lai varētu rīt agri no rīta sākt kaut ko radīt," atklāj Sanda Zeme. Jāatzīmē, ka izstādes apmeklējums kultūras pilī Ziemeļblāzma ir bez maksas. Tāpat kā dabas skaistums Dieva dārzos. Baudiet abus!
Aktuālajai informācijai var sekot līdzi interneta vietnē Ziemelblazma.riga.lv.