Pavasaris, 2020, LV, kas turpina pirms vairākiem gadiem iesākto mākslas virzienu. Lai to piedzīvotu, ir jādodas uz interneta vietni San.lv, kurā par brīvu var lejuplādēt aplikāciju SAN un iepazīties ar tālāko instrukciju. Trīs, divi, viens, un pēkšņi tavs dzīvoklis caur viedtālruņa ekrānu ir kļuvis par mākslas galeriju!
Viena no tajā redzamajām kustīgajām būtnēm atgādina milzu medūzu. Ļoti līdzīgu tai, pret kādu tieši šajā brīdī televizorā cīnās datoranimācijas seriāla Zaks Storms, pazīstama arī kā Zaks Storms. Superpirāts galvenais varonis – trīspadsmit gadu vecs zēns, kurš sērfinga sacensību laikā ir iesūkts Bermudu trijstūra Septiņās jūrās. Divi čūskveidīgi radījumi griežas nepārtrauktā riņķa dejā, un gaisā lidinās vēl citi nenosakāmas formas objekti. "Katrs tos redzēs citādi – no sava skatpunkta un savā vidē," vēl pirms jaunā projekta atklāšanas sacīja mākslinieks.
Šīs kustīgās būtnes ir sastopamas visur – pilsētās, pļavās, mežos. Latvijas teritoriju noklāj 39 zonas, kurās izvietotas virtuālo skulptūru grupas ar fiksētām GPS koordinātēm. Katras zonas rādiuss ir 25 kilometri. "39 eksperimentālie dārzi apliecina, ka māksla, līdzīgi kā zinātnes atklājumi, var mainīt ikdienas paradumus. Virtuālā realitāte un digitālā multiplicējamība Ginta Gabrāna jaunajā darbā ir īstie un vienīgie mākslas notikšanas apstākļi, kurus jebkurš skatītājs ar SAN saņem pilnā mērā. Nav centra, nav perifērijas, ir vide un apstākļi, ko var globāli paplašināt," raksta mākslas zinātniece Inga Šteimane.
Sevišķi interesanti ir tas, kā Jaunās teritorijas. Pavasaris, 2020, LV pārklāsies ar citiem jau esošiem SAN objektiem Rīgā, Carnikavā, Rojā un Madonas rajonā, kur var rasties neparedzamas kombinācijas, savā Facebook lapā norāda Gints Gabrāns. Papildinātās realitātes darbus viņš veido kopš 2015. gada, kā mākslas materiālu izmantojot virtuālus 3D modeļus un GPS adreses. Bieži virtuālo skulptūru pirmformas ņemtas Ne no kurienes – no mākslinieka plastmasas skulptūru projekta, kurā formas radās, izkausētam materiālam līstot aukstā ūdenī. Pagājušajā gadā Gints Gabrāns iekļuva Purvīša balvas astoņu finālistu vidū ar 2017. un 2018. gada projektiem. "Izveidojot aplikāciju SAN, man svarīgākais bija radīt planetāra mēroga telpu radošai brīvībai, kur galvenais ir pats radīšanas process," toreiz sacīja mākslinieks. Šī telpa ir brīva no tradīcijām un hierarhijas. Adreses Parīzē, Alūksnē, Ņujorkā un Rojā ir līdzvērtīgas, un visur tiek eksponēti oriģināli.