Uz kuri pusi doties? Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ir atklāta stikla mākslinieces Andas Munkevicas personālizstāde Pārmijas, kurā ir aplūkojami pēdējos piecos gados tapušie darbi. "Izstādes vadmotīvs ir mūsu dzīves kustība, kurā mēs ik brīdi izdarām izvēles," saka māksliniece. Tieši pārmijas, kas braucošo lokomotīvi ar vagoniem novirza pa vienām vai citām sliedēm, nevis krustceles, kurās ir iespēja piebremzēt un padomāt, vai griezt pa labi vai pa kreisi, jo laiks ir visu laiku. Tas neapstājas.
Dzīves kardiogramma
Vai izvēlos pasīvo, ērto novērotāja pozu, kam nekādu lēmumu pieņemšana nav pienākums? Vai autoritatīvo varas un sistēmiskuma ceļu? Vai arī izvēlos nostāties garīguma, mīlestības pusē un sekot sirdsbalsij? – savā izstādē Pārmijas jautā Anda Munkevica. Ekspozīcijas centrā ir darbu kopa Laika varā, kas sastāv no cikliem Melnie zirgi, Baltie zirgi un Zilie zirgi, no kuriem pēdējie pauž cerību, uzticību un skaidrību. "Šī darbu kopa ir kā mūsu dzīves kardiogramma. Tās dažādie stāvokļi un ritmi," skaidro māksliniece.
Andas Munkevicas darbi Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izstāžu zāles gaismās izskatās viegli un auļojoši, tie teju nepieskaras podestiem, bet katrs no tiem prasa četru vīru spēku, lai tiktu pārvietots. Tie ir kausēti, karsti formēti un pulēti, lai iegūtu savu galīgo izskatu. "Karstā formēšana notiek, izmantojot īpašas lūkas krāsnī, caur kurām tu pavelc pavadus, lai topošais darbs izdarītu vienu vai otru kustību," par savu trīskrāsaino zirgu veidošanu stāsta Anda Munkevica. Ar stiklu autore strādā jau vairāk nekā trīsdesmit gadu.
"Stikls ir materiāls, ar kuru darbā vajag paredzēt simt soļu uz priekšu, – dažreiz es sāku domāt reversā," smejas māksliniece. Stikls ir spēcīgs un trausls, ugunīgs un ledains – materiāls, kas ietver daudz dažādu pretēju raksturlielumu un nepieļauj kļūdas, kas, protams, ir neatņemama darba procesa un pastāvīgas mācīšanās un pētīšanas sastāvdaļa. "Jo vairāk ar stiklu strādā, jo dziļāk tas atklājas, tāpat kā cilvēki savstarpējās attiecībās," piebilst Anda Munkevica.
Līdzās darbu kopai Laika varā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja altāra daļā ir izvietota triju darbu kompozīcija, kas iesākas ar sievietes tēlu – no Kurzemes piekrastes smiltīm radītu skulptūru iekšēji vai ārēji izraisīta pazemojuma pozā, kurā ir vēlme piesegties vai aizbēgt. Tā turpinās ar Identitātes taku un Durvīm starp divām pasaulēm, kas nekad nesatiekas. "Šī izstāde nav stāsts par stiklu kā par skaistu un maģisku materiālu, tas ir aicinājums katram ieskatīties pašam sevī," akcentē māksliniece, kura alegoriskos un simboliskos tēlos iemieso eksistenciālas pārdomas un risina ētiskas dilemmas.
Pacelšanās virs zemes
Anda Munkevica ir sarīkojusi četrpadsmit personālizstāžu Latvijā un ārzemēs un jau divdesmit gadu vada kopā ar dzīvesbiedru nodibināto stikla mākslas un dizaina studiju AM studio. "Mēs sākām darboties manas ģimenes māju bijušajā vistu kūtī, kas bija aptuveni divdesmit kvadrātmetru platībā," atminas māksliniece. Soli pa solim studija no nelielas darbnīcas ir attīstījusies par ievērojamu uzņēmumu, kurā tiek izpildīti īpaši sarežģīti un oriģināli pasūtījumi arhitektūras, būvniecības un interjera dizaina jomā (ar studijas darbiem var iepazīties amstudio.lv).
Pašlaik studijā strādā vairāk nekā četrdesmit cilvēku. "Tās saliekušās caurspīdīgās stikla figūras esam mēs," Anda Munkevica vērš uzmanību uz darbu sēriju Sīzifi, kuras tēli – tāpat kā sengrieķu mīta galvenais varonis – mūžīgi veļ savu bluķi kalnā. Šīs stikla figūras ir arī mākslinieces pašportrets. Kā šajā nebeidzamajā darba procesā var dzimt jaunas idejas? Anda Munkevica kopā ar suni dodas pastaigāties gar jūras krastu, kur nav cilvēku.
"Tā ir ļoti laba meditācija – es eju, neko nerunāju, viņa iet, neko nerunā, un pēc trim stundām rodas dažādi impulsi," atklāj Anda Munkevica. Māksliniecei ir svarīgi redzēt atvērtu horizontu, un vēl viens impulss, kas ļauj dzimt jaunām idejām, ir pacelšanās virs zemes. Vienalga, vai tas būtu lidojums gaisa balonā vai kāpšana kalnā – tu redzi bezgalīgu apvārsni, ievelc gaisu un klusi uzsmaidi. "Tā ir laime. Dzīvot un radīt," savas izstādes Satikšanās gaismā (2020) kontekstā ir teikusi māksliniece. Viņai vienmēr līdzi ir piezīmju blociņš, lai kaut ko pierakstītu vai uzzīmētu.
"Mūsdienās visi ir pieraduši fotografēt, lai kaut ko piefiksētu, bet manā gadījumā pat viena novilkta svītra Fudzi virsotnei, kurā tu kāp augšā, var izraisīt daudz vairāk emociju un it kā atgriezt konkrētajā vietā nekā fotogrāfija," uzsver Anda Munkevica. Viņa ir ne tikai stikla māksliniece, bet arī izcila zīmētāja. Par to ļauj pārliecināties izstādē Pārmijas eksponētais darbu duets Sargeņģeļi – tie ir viņas mammas un tēta portreti, kas, realizēti stiklā, noraugās uz muzeja apmeklētājiem no pretējām sienām.
Anda Munkevica
Personālizstāde Pārmijas
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā līdz 3.IV