Šogad koncertuzvedums Spēlēju dancoju Latvijas Nacionālajā operā būs skatāms 15. un 28. septembrī, kā arī 4. novembrī. Kopumā koncertuzvedums nospēlēts jau 55 reizes. Koncertuzveduma diriģents ir Aleksandrs Viļumanis, scenogrāfs Andris Freibergs, kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka, kormeistars Aigars Meri, horeogrāfe Elita Bukovska.Lomās: Tots - Andris Ludvigs, Lelde - Silga Tīruma, Trejgalvis - Jānis Apeinis, Kungs - Romāns Poļisadovs, Aklais - Armands Siliņš, Ragana - Ilona Bagele, Zemgus - Juris Ādamsons, Zemesvēzītis - Ieva Parša, Meitas māte - Aira Rūrāne, Dēla māte - Kristīne Zadovska, Vagars - Nauris Puntulis, Velnēns - Guntars Ruņģis, Bluķa kāja - Imants Erdmans, Klibais - Andris Lapiņš.Spēlēju, dancoju savu pirmizrādi piedzīvoja 1977. gada 30. decembrī Rīgā, Valsts Akadēmiskajā operas un baleta teātrī – pirmo iestudējumu veidoja un diriģēja A. Viļumanis. Preses konferencē par gaidāmo pirmizrādi A. Viļumamis pastāstīja, ka 1977. gada iestudējuma režisors bija Mihails Kublinskis, scenogrāfs Artūrs Lapiņš, kostīmu māksliniece – Biruta Goģe. Ar koriem toreiz strādāja Ilgvars Matrozis. Tota lomu atveidoja tenors Kārlis Zariņš, Leldes lomu – soprāns Lilija Greidāne.
„Tota lomu, kas ir ļoti apjomīga, jaunajā iestudējumā esam uzticējuši tenoram Andrim Ludvigam. Šī loma ir īpaši grūta – ir nepieciešams dramatisms un plašums kā Vāgnera operās. Ir precīzi jāpasniedz katrs vārds,” stāsta A. Viļumanis.
Jaunā iestudējuma Leldes lomas atveidotāja soprāns Silga Tīruma patlaban dzīvo Parīzē un Latvijā ieradīsies speciāli uz Spēlēju, dancoju izrādēm. „Man ir liels prieks, ka varu dziedāt Latvijā. Leldes loma ir skaista - viņa ir gaišuma, mīlestības un sievietes simbols. Lelde ir tāda, kādai, manuprāt, jābūt sievietei, lai gan šajos laikos tāda sieviete varētu šķist naiva,” stāsta S. Tīruma.
„Latviešu nacionālajā identitātē un simbolos spēcīgais Raiņa darbs meklē kosmiskos ritus, „Visuma temperamentu”, saka I. Ziedonis.