Pastāvēs, kas pārvērtīsies
Covid-19 krīze Andreju Osokinu skāra pašu pirmo, kad Igaunijas Nacionālais simfoniskais orķestris pēkšņi vairs nevarēja atbraukt uz kopīgi iecerēto pianista rezidentūras atklāšanas koncertu Cēsu koncertzālē. Tiklīdz vispār radās iespēja atsākt koncertus, kaut vēl ļoti šaurā publikas lokā, Andrejs Osokins izveidoja savu minifestivālu divdesmit klausītājiem, iesaistot arī citus mūziķus. Viņš atzīst: "Jā, notiek daudz kas jauns, negaidīts, un es par to esmu ļoti laimīgs." Pavisam nesen pianists iemēģināja visjaunāko koncertvietu – Mūzikas un drāmas telpu OratoriO, uzstājoties tās atklāšanas notikumos. Izkāpjot no ierasti akadēmiskās uzstāšanās stila, viņš piedalījās Rēzijas Kalniņas veidotā latviešu mūzikas un dzejas izrādē. Nākamā jaunā iniciatīva ir sadarbībā ar viesnīcu Grand Hotel Kempinski Riga topošais koncertstāstu cikls Ceļojums.
Bet jau tūlīt pat, šonedēļ Andrejs Osokins muzicēs Jelgavā (16. oktobrī Jelgavas kultūras namā) un Liepājā (koncertzālē Lielais dzintars 17. oktobrī) kopā ar Liepājas simfonisko orķestri un diriģentu Gunti Kuzmu. Pianists atklāj, ka tā ir kopā ilgi lolota programma, kurā viņš piedalīsies ar Sergeja Rahmaņinova Trešā klavierkoncerta lasījumu. Šo opusu pamatoti uzskata par vienu no grūtākajiem, sarežģītākajiem klavierkoncertiem (turklāt gan pianistiskās tehnikas, gan muzikalitātes aspektā), tāpēc Andrejs Osokins tam velta ikkatru brīvu brītiņu. Zinādams, ka šis ir komponista Jura Karlsona mīļākais klavierkoncerts, pianists priecājas par izdevību to interpretēt viņa klātbūtnē, jo gaidāmo koncertu programmā iekļauts arī Karlsona jaundarba pirmatskaņojums – par paša baletu Antonija#Silmači radītā svīta.
Citādi ceļojumi
"Mēs vairs nevaram ceļot kā agrāk. Ir grūti, jo mums ir atņemta pārvietošanās brīvība. Ir jāatrod citi veidi, kā šo brīvību atgūt. Ceļot var ne tikai uz siltajām zemēm vai Zalcburgas festivālu, bet arī tepat Latvijā, apskatot skaistas vietas vai izbaudot koncertu ar vakariņām. Tas arī sniedz jaunu impulsu, pārslēdz smadzenes. Ja man pēc koncerta ir iespēja palikt tajā pašā vietā, tas ir gandrīz tas pats kā ceļojums uz Ķīnu pirms diviem gadiem," saka Andrejs Osokins, kurš koncertējot apceļo Latviju. Viņš to dara arī šoruden, Ludviga van Bēthovena 250. jubilejai veltītā turnejā. Savukārt Ceļojums viesnīcā Grand Hotel Kempinski sevī ietver trīs viņa un dziedātājas Katrīnas Gupalo koncertus nelielajā VIP zālē 8. stāvā.
"Meditācija, dažreiz lūgšana, sapņojums. Ļoti ceru, ka šī mūzika sniegs klausītājiem jaunu enerģiju un darīs viņus stiprākus," Andrejs Osokins raksturo savu soloprogrammu Meditācija, kas 23. oktobrī aizsāks trīs Ceļojuma koncertu ciklu. Pianists spēlēs Arvo Perta, Filipa Glāsa, Pētera Vaska, Raimonda Tigula opusus. "Būs arī skaņdarbi noktirņu tradīcijā – Friderika Šopēna noktirnes, dažas Sergeja Rahmaņinova prelūdijas, Kloda Debisī Mēness gaisma, Erika Satī Gimnopēdija, Ādolfa Skultes Arietta."
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 13. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!