Izrādes pirmā, izglītojošā daļa ļaus vērot operas iestudējuma tapšanu. Taču pats galvenais stāsts būs par draudzību un to, kā bērni palīdz cits citam. Šī kameropera ir visbiežāk iestudētais Britena darbs, ko iemīļojuši bērni visā pasaulē. "Tam ir trāpīgs muzikālais kods, kas aizrauj bērnus un padsmitniekus," stāsta iestudējuma muzikālais vadītājs, diriģents Andris Veismanis, atgādinot, ka 1981. gada iestudējums mūsu operā bija arī pirmā skatuves skola visai šodienas kordiriģentu elitei, piemēram, Mārim Sirmajam, Intam Teterovskim, Mārtiņam Ozoliņam, Guntaram Prānim, arī dziedātājam Paulam Putniņam un muzikologam Mikum Čežem. Jauniestudējumā, kas top Prāgas Nacionālā teātra operas mākslinieciskā vadītāja Rocc režijā, piedalīsies sešdesmit Rīgas Doma kora skolas audzēkņu, piecpadsmit topošo dejotāju un vairāki operas solisti. "Kad mēģinājumos sapulcējas tik daudz bērnu, ir sajūta, ka tūlīt kaut kas uzvārīsies," smej Andris Veismanis.
Mazajam Semam Britena operā ir tikai astoņi gadi, taču, nabadzības spiestam, jādodas smagā darbā. Viņš kļūst par vienu no puišeļiem, kam par vēdera tiesu jāberž dūmvadi un skursteņi. Tas ir grūts, bīstams un veselībai ļoti kaitīgs darbs, jo jālien skursteņos, lai tos tīrītu no iekšpuses. Daudziem tas beidzas ar apdegumiem vai pat nosmakšanu. Semam vēl arī jācieš meistara Melnā Boba un viņa nerātnā dēla Klema pāridarījumi. Viņš bezcerīgi iesprūst skurstenī, taču palīgā saucienus sadzird bērni, kuri rotaļājas istabā. Sema glābšanā būs nepieciešama arī jūsu, skatītāju, palīdzība. Tieši tāpēc līdzi uz teātri jāņem vismaz viena paliela poga. (Pieskaršanās skursteņslauķa apģērba pogām taču nes veiksmi!)
Lai gan šī ir kameropera, jauniestudējumā uz LNO skatuves kopā atradīsies ap simt mākslinieku. Visu kopā var salīdzināt ar Aīdas vai Nabuko mērogu – joko režisors Rocc. Strādāt ar bērniem viņam patīk, jo bērni atšķirībā no pieaugušajiem ir simtprocentīgi godīgi un patiesi. "Šis ir klasisks izglābšanas stāsts, taču te nav pārdabisku spēku, feju, raganas vai pūķa. Šajā stāstā ir tikai viens brīnums – tas, kā bērni palīdz bērnam," uzsver Rocc. Viņaprāt, arī izrādi var veidot no nekā – asprātīgi izmantojot ļoti vienkāršas dekorācijas un kostīmus, kādus varētu pagatavot paši bērni. LNO soliste Evita Zālīte, kura atveidos Džuljetu, šo Britena operu redz arī kā mācību pieaugušajiem: "Ja bērni ierauga, ka kāds iekļuvis nelaimē, viņi zina, ka tajā pašā brīdī ir jāpalīdz! Bet kā mēs, pieaugušie, reaģējam, ja kāds ir iekļuvis skurstenī – vai tā būtu krīze vai veselības problēmas? Veselas nācijas iekļūst skurstenī. Kultūra ir skurstenī… Iedomājieties, kāda būtu pasaule, ja tā reaģētu pieaugušie!"
Opera Spēlēsim operu Mazais skursteņslauķis ! Pirmizrāde LNO 25.I plkst.19. Izrādes 26.I plkst. 12 un plkst. 18, 16.III plkst. 12 un plkst. 18, 6.IV plkst. 12 un plkst. 18
No 1981.gada iestudējuma
Skolotāja Kristīne Barkovska un diriģents Edgars Linde atceras, kā savā bērnībā atveidojuši galvenos varoņus Mazā skursteņslauķa 1981. gada iestudējumā.
Kristīne Barkovska: "Četros gados nospēlējām piecdesmit izrāžu, tas tikai padziļināja manu mīlestību pret mūziku un skatuvi. Man ir īpašas sajūtas, jo pēc trīsdesmit gadiem esmu atgriezusies šeit nu jau kā bērnu skolotāja. Priecājos, ka bērniem nav nekādu problēmu iejusties šajā visnotaļ ne trallallā mūzikā, viņi dzied tīri un skaisti.»
Edgars Linde: "Mazā Sema loma man deva ārkārtīgi lielu rūdījumu: tu vari izdarīt, ir tikai jābūt drošam un jāuzvar. Visas izrādes bija stāvgrūdām pilnas. Slodze bija milzīga, bet bija ļoti svarīgi izturēt un beigās saņemt aplausus. Man trakākais bija brīdis, kad mani vilka laukā no skursteņa. Lielie puiši vienmēr vilka virvi ar tādu spēku, ka vairs nevarēju atsiet mezglu. Reiz, kad biju slims, ar augstu temperatūru, aizmigu skapī, kur man bija jāatrodas otrā cēliena beigās. Mani pamodināja skatuves strādnieki. Kā es toreiz skrēju, lai paspētu pārģērbties nākamajam cēlienam!"